Вересень видався багатим на книжкові події. Не встигли влягтися емоції після 25 Форуму видавців у Львові, як ми з колегами зібралися до Дніпра, на Міжнародний книжковий фестиваль. Подія такого масштабу тут відбувалася вперше, й було приємно спостерігати, як зацікавлено відгукнулися на неї очевидно що спраглі до такого формату спілкування із книжкою, та й з нею самою дніпряни.
Упродовж трьох фестивальних днів вони безперервним потоком ішли до книжкового містечка, що виросло на площі між Дніпропетровською облдержадміністрацією та облрадою. Йшли цілими сім’ями, з дітьми.
Містяни не лише охоче відвідували книжковий ярмарок, на якому було представлено близько 50 видавництв, зацікавлено гортали книжки, а й не менш активно купували їх. І навіть ті, хто приходив сюди з наміром придбати одну-другу, додому поверталися з пакетами в обох руках. Так що видавці, котрі не полінувалися (а чи й ризикнули) приїхати до Дніпра за кілька днів після Львівського форуму, були приємно вражені такою увагою і великими продажами своєї продукції.
Біля нашого стенду «Co-op Media» також був аншлаг, що значною мірою створювали й батьки, котрі прийшли з дітьми. Вони із задоволенням купували нашу пізнавальну гру в картинках «Розумашки». Це ще одне підтвердження, що батьки готові витрачати гроші на розвиток дітей. А загалом наше підприємство представило на фестивалі великий вибір книжкової та газетно-журнальної продукції.
Організатори фестивалю, котрі назвали подію «Book Space» і центральною темою обрали тему трансформацій, підготували для учасників та гостей фесту насичену програму, що не окреслювалася лише книжковими подіями, презентаціями, зустрічами з вітчизняними та зарубіжними письменниками. (До речі, участь уже в першому фестивалі зарубіжних авторів, без сумніву, можна назвати одним із успіхів заходу). Серед інвентів фестивалю були й дискусії, лекції, виставки, музичні події, поєднані з літературним форматом. Можна було переглянути фільми, долучитися до історичної, бізнес-програми, дитячої програми, до майстер-класів тощо. Усе це відбувалося на кількох локаціях, представлених зокрема кількома залами в ОДА та в центрі «Медіапростір».
Хтось поспішав на зустріч із відомою українською письменницею Оксаною Забужко. Хтось – на публічну розмову з Сергієм Плохієм, професором української історії в Гарвардському університеті, автором понад десятка книжок про історію України – від часів козацтва до Чорнобильської катастрофи. Письменники брати Капранови, крім інших своїх нових творів, привезли й щойно виданий роман «Справа Cивого», події якого розгортаються у самому Дніпрі, а головними героями є видатний історик та археолог Дмитро Яворницький і слідчий НКВС. Книжка викликала неабияку цікавість, тому автори презентували її на кількох локаціях, зокрема і в історичному музеї міста. Відомий дніпровський письменник Ян Валетов зібрав повну залу «Медіапростору», презентуючи «Чужие сны», нову книжку, що, за словами автора, стала для нього своєрідним експериментом і яку він характеризує як фантастичний трилер. Комусь цікаво було подискутувати на тему вітчизняного сучасного кіно, його кількісного та якісного виміру з українською письменницею та журналісткою, деякі твори якої було екранізовано, Ірен Роздобудько, а також побувати на презентації нової книжки авторки «Прилетіла ластівочка».
А мені було приємно, що й на нашу Велику порадницьку гостину – презентацію книжки «Порадницька гостина. Історії життя та успіху», котра відбулася в рамках книжкового фестивалю, завітали прихильники «Порадниці», шанувальники творчості народного артиста України, відомого кіноактора Володимира Талашка, одного з героїв книжки, котрий спеціально приїхав до Дніпра. Володимир Дмитрович, маючи величезний життєвий та творчий досвід, завжди має з чим іти до людей, даруючи їм своє акторське слово – чи то в прозі, чи в поезії. Особливо ж запала в душу виконана ним «Молитва за Україну» .
Попри те, що водночас відбувалося майже з десяток подій на різних локаціях (і це, зрозуміло, спричиняло нарікання з боку відвідувачів, які не могли потрапити на всі заходи, які їх цікавили), організатори фестивалю, працівники ОДА, «Медіапростору» забезпечували злагоджену їх роботу. Усе було чітко, зрозуміло. Й безкоштовно – і для видавництв, і для відвідувачів.
Я ж хочу подякувати організаторам за запрошення і можливість узяти участь у фестивалі. Й окремо прес-службі ОДА – за взаєморозуміння та підтримку. Колеги, ви – чудові!
Що кажуть про перший книжковий фестиваль у Дніпрі? Він був прекрасним, успішним, цікавим, незабутнім і мотивуючим для інтелектуального, духовного життя міста. Так що мети, яку переслідували його організатори, за словами арт-директора фестивалю Вікторії Наріжної, – створення інтелектуально стимулюючого середовища, середовища для розвитку літературного життя в Дніпрі, знайомства із сучасним вітчизняним книговиданням в усій його повноті – вдалося досягти.
В Україні напевне вже недоречні розмови про занепад читання, відсутність культу книжки. І дивлячись на те, з яким бажанням люди йшли на зустріч із нею, якось важко уявити, що паперова книжка, отримавши друге життя у «цифрі», може зовсім зникнути з наших полиць. Хоча, звісно, шукати нові форми існування тексту, удосконалювати технології книговидання – цікаво й потрібно. Адже людство постійно прагне трансформацій, інакше ми, як зауважували організатори фестивалю, не прокидалися б щоранку у майбутньому. Змінюємося ми, змінюється світ довкола. Й гарна книжка нам у поміч!
Тетяна ВЛАСЮК, головний редактор газети «Порадниця».