Улітку під час відпусток і канікул ми традиційно вдаємося до активного відпочинку. Якщо ж не можемо поїхати з дому надовго, чом би не вирушити принаймні у подорож вихідного дня, яку організувати значно легше? Така форма відпочинку зазвичай містить і пізнавальну складову, як-от екскурсії, відвідини цікавих місць, музеїв тощо. Чимало наших читачів прагнуть улітку відвідати Київ, тож ця наша добірка підкаже, що цікавого відбудеться в столиці найближчими днями.
У МУЗЕЯХ
Національний музей історії України до кінця червня запрошує дітлахів і дорослих на виставку «Мистецтво мисливців на мамонтів», де зокрема представлені 10 мистецьких творів ранньої кам’яної доби, виготовлені з кістки і знайдені в Україні на двох стоянках мисливців на мамонтів: Мізинській (Чернігівська обл.) та Кирилівській (м. Київ). Зокрема це браслет з меандровим візерунком, зібраний з понад 30 фрагментів. Тільки уявіть собі: деяким з цих пам’яток близько 20 тис. років!
Важко сказати, скільки часу знадобиться охочим відвідати всі 24 зали Національного науково-природничого музею НАН України, де зібрано понад 30 тис. експонатів, які розповідають про виникнення, будову та еволюцію Землі, її рослинний і тваринний світ, їх минуле та сучасне, а також про історію матеріальної культури племен і народів, що здавна заселяли територію України. Самих лише діорам у музеї – 24! Якщо День Конституції у цих стінах відзначать інтерактивною екскурсією «Рослини – символи України», то ще за 2 дні, 30 червня, після піврічної перерви повернеться програма «Вторгнення прибульців: розповіді про адвентивні рослини» (об 11.30) та відбудеться прем’єра дійства «Втрачений світ динозаврів» (о 14.30). А от 4 липня, як завжди першої середи кожного місяця, з 10 до 13 год. усі охочі зможуть відвідати Музей безкоштовно. Загалом же таке право мають, зокрема, діти до 6 років включно, діти-сироти, інваліди І групи, солдати строкової служби, учасники бойових дій, учасники Другої світової війни.
Побачити виставку традиційного українського чоловічого вбрання кінця ХІХ – середини ХХ ст. під назвою «Чоловіча Nоша», яка вперше представлена в українському музейному просторі, до 8 липня можна в Мистецькій галереї Музею Івана Гончара. Це спільний проект Музею Івана Гончара та колекціонерів Ігоря Турейського і Максима Очкура. Упродовж цього часу тут відбуватимуться ще й інтерактивні екскурсії для дітей, лекції та майстер-класи з крою традиційної чоловічої сорочки та штанів. Квиток для школярів, студентів і пенсіонерів – 10 грн.
А по сусідству, в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва, що на території Києво-Печерської Лаври, до вашої уваги в ці дні – аж 3 виставки. У розширеній експозиції творів народного художника України Віталія Гінзбурга (1938-2006) з плеяди провідних митців львівської школи художнього скла ані дорослих, ані малих не залишать байдужими роботи «Лютневе цвітіння», «Літо», оригінальні композиції «Джерело», «Спрага», «Початок», «Скло», виконані у традиційній гутній техніці вільного видування. До кінця серпня на вас чекатимуть скляні прозорі вази із світло-бузковими квітами й молочно-білими з блакитним листочками, яскраво-червоні пуп’янки квітів і крихітний метелик із крильцями, оздобленими ажурним філігранним мереживом. А от на виставці «Авангард і модерн у народному мистецтві 1910-1930-х рр.» із колекції музею представлені твори відомих народних майстрів – Ганни Собачко-Шостак і Параски Власенко із с. Скопці, Євмена Пшеченка та Василя Довгошиї з с. Вербівка. Пам’ятки мистецтва, зібрані в 1920-х рр. і збережені художницею Євгенією Прибильською, можна побачити до початку вересня. Так само триватиме й нещодавно відкрита виставка «Пластика лемківського різьблення» з музейної колекції, про яку ближчим часом іще розповімо детальніше; там буде цікаво й дорослим, і малим!
У КІНО
Цікаво провести вечір і навіть ніч можна й у кінотеатрі. З 28 по 30 червня у Києві та Одесі триватиме 8 Фестиваль німого кіно та сучасної музики «Німі ночі. Повернення». Таку назву для заходу в Довженко-центрі обрали з огляду на неймовірне повернення 2 українських німих фільмів, вцілілих в архівах Німеччини та Японії.
Якщо ж сон не бере, у ніч з 30 червня на 1 липня можете обирати між Фестивалем короткометражного кіно «Відкрита ніч. Дубль 21», який пропонує нічний перегляд на АРТ-причалі о 21-й год., і показом кінокомедій під назвою «Ніч французьких кіноновинок» у «Кінопанорамі» (початок о 22.30). До слова, водночас «Відкрита ніч…» відбуватиметься ще на 80 майданчиках України та зарубіжжя.
ПРОСТО НЕБА
На шанувальників квітів до середини липня чекатиме виставка «Світ велетнів», спеціально для якої дизайнери створили величезні інсталяції різних предметів.
Заключний із чотирьох вихідних можна завершити чудовим концертом під назвою «Шлях дружби», який відбудеться о 21 год. на Софійській площі. Це міжнародний проект легендарного диригента сучасності Маестро Ріккардо Муті за участю відомого на весь світ американського актора Джона Малковича та українських оперних зірок Людмили Монастирської і Сергія Магери. Під керівництвом диригента музиканти з Молодіжного оркестру ім. Луїджі Керубіні, оркестру і хору Національної опери України та молодих митців з Маріуполя виконають безсмертні музичні твори, які поєднають давню Равенну з величним Києвом. За словами організаторів, вхід до сектору F під час концерту буде вільний.
Ольга ГОЙДЕНКО.