Із віком, крім проблем зі здоров’ям, багато людей стикаються ще й з таким неприємним явищем, як виникнення специфічного запаху тіла, що називають старечим. «Порадниця» з’ясувала, чому він з’являється та як із ним боротися.
ПРИРОДНИЙ, ЯК ЗМОРШКИ ТА СИВИНА
– Зміна запаху тіла є такою ж природною частиною процесу старіння, як поява зморшок або сивини, – каже терапевт Дмитро БАРАБАНОВ. – Тому старечий запах – це не хвороба, але й не питання недостатньої гігієни, як багато хто думає.
Основна його причина – хімічна сполука 2-ноненаль – продукт розпаду ненасичених жирних кислот у шкірі, концентрація якого в організмі літньої людини збільшується в кілька разів. А оскільки основу «пахучої» речовини становить жир, позбутися її надовго не допомагає навіть часте миття.
При цьому запах може виникнути в різному віці: іноді вже після 50-ти, але частіше в 70–75 років. Чоловікам і жінкам ця проблема властива однаково.
ЧОМУ З’ЯВЛЯЄТЬСЯ
За словами лікаря, окрім процесу старіння, на появу специфічного запаху впливає ще низка факторів. По-перше, стан здоров’я: з віком в організмі уповільнюються обмінні й гормональні процеси, виникають хронічні захворювання. Спровокувати появу неприємного запаху здатні патології шлунково-кишкового тракту, порушення функції печінки та нирок, проблеми із зубами та яснами, цукровий діабет, грибкові інфекції, нетримання сечі.
Причиною може стати й харчування: зловживання жирним і смаженим, м’ясними та кондитерськими виробами, для повноцінного перетравлення яких вже недостатньо ферментів.
Ще один фактор ризику – системне вживання ліків, що здатні як провокувати «амбре» зсередини організму, так і додавати неприємний аромат зовні, коли шкіра та одяг пахнуть корвалолом чи валеріаною.
Питання гігієни теж актуальне, адже в літньому віці стає фізично складніше стежити за собою. Тому багато людей, особливо самотніх, перестають регулярно митися, міняти одяг і постільну білизну, проводити в оселі вологе прибирання.
ЩО РОБИТИ
– Звести «віковий» запах до мінімуму можна, – упевнений Дмитро Барабанов. – Головне – не заперечувати наявність проблеми та вживати профілактичних заходів, навіть якщо самі не відчуваєте ніякого запаху (а зазвичай саме так і відбувається).
Ретельно дотримуйтесь правил особистої гігієни з урахуванням вікових особливостей: не просто щодня приймайте душ, а й використовуйте спеціальні зволожуючі засоби (гель для душу, крем для тіла), щоб уникнути сухості та лущення шкіри. Регулярно мийте голову, міняйте рушники й натільну білизну, чистіть зуби, підстригайте нігті, користуйтеся дезодорантом.
Їжте м’ясо не частіше двох разів на тиждень, відмовтеся від гострих приправ і спецій, зведіть до мінімуму вживання випічки та солодощів. Замість цього споживайте більше каш, овочів і фруктів (краще тушкованих, печених і відварених, оскільки свіжі спричиняють здуття та метеоризм), пийте до 2 л чистої води на день.
Відмовтеся від алкоголю та куріння, після їжі обов’язково полощіть рот (водою або спеціальним ополіскувачем).
Не допускайте загострення хронічних захворювань, пролікуйте грибкові інфекції, карієс, пародонтоз.
Наведіть лад в аптечці: викиньте прострочені препарати, зберігайте ліки в герметичній коробці, щоб уникнути запаху в квартирі.
Контролюйте свою вагу (огрядні люди пахнуть сильніше).
Носіть одяг із натуральних тканин і частіше періть його, пальто та куртки провітрюйте на балконі. Важливим є й регулярне прибирання оселі, порядок у шафах, адже старі речі – також джерело неприємного запаху.
Ірина КАДЧЕНКО.