Іноді напад серцебиття виникає раптово та несподівано, й зовсім не від страху чи переживань. Причин може бути багато, але сьогодні поговоримо про одну з них – синдром WPW.
ТАХІКАРДІЯ – ГОЛОВНА ОЗНАКА СИНДРОМУ WPW
Синдром Вольфа-Паркінсона-Уайта (синдром WPW) пов’язаний із тим, що між передсердями та шлуночками є додатковий пучок проведення, через який і виникають напади прискореного серцебиття. Регулярна раптова тахікардія, коли серце б’ється з величезною частотою без пауз, уповільнень і прискорень, є основним проявом синдрому. При цьому пульс сягає 200 ударів на хвилину, виникає відчуття страху, потемніння в очах, задишка, переднепритомний стан.
ПРО ДІАГНОЗ МОЖНА ДІЗНАТИСЯ ВИПАДКОВО
У деяких людей при народженні залишаються м’язові пучки, які можуть проводити електричні імпульси до серця. Причому такий пучок можуть мати пацієнти з абсолютно здоровим серцем, і це тривалий час може їх зовсім не турбувати. Подібний стан називається феноменом WPW. З ним можна жити без лікування до першого нападу.
Синдром WPW – вроджена патологія, яка найчастіше проявляється вже у дорослому віці, після 40 років. Пучки видно на електрокардіограмі, тому про наявність їх у себе людина вперше може дізнатися від лікаря випадково після зробленої ЕКГ за повної відсутності прискореного серцебиття. Будь-який фельдшер чи лікар може поставити цей діагноз.
ЗНЯТИ НАПАД
Спочатку напади турбують зрідка – 1–2 рази на рік, потім частішають і трапляються навіть кілька разів на день. Спровокувати їх може будь-що: фізичні навантаження, хвилювання, випите спиртне. Але здебільшого вони виникають, як кажуть, на рівному місці, навіть на тлі абсолютного благополуччя, і можуть спіткати всюди: у транспорті, ванній, на роботі, в гостях. Так само раптово і припиняються. Ситуація небезпечна травматизмом, адже під час нападу людина може впасти, вдаритися. Особливо це є ризикованим для людей, робота яких пов’язана з відповідальністю за життя інших, приміром, водіїв. Тому дуже важливо при виявленні подібного симптому відразу звернутися до кардіолога, який призначить препарати, що знімають тахікардію. Найбільш ефективними серед них є верапаміл та АТФ. Важливо завжди носити їх із собою, щоб вчасно усунути напад.
Купірувати напади прискореного серцебиття не завжди, але досить часто допомагають прості фізичні дії, так звані вагусні прийоми, які активізують блукаючий нерв (вагус), що регулює частоту серцебиття. Це глибокий вдих із затримкою дихання і натужуванням (проба Вальсальви), рефлекс пірнання – занурення обличчя в холодну воду або прикладання холоду до обличчя, натискання на очні яблука впродовж 30 сек.
ЛИШЕ ОПЕРАТИВНЕ
За світовою статистикою, ймовірність смерті від нападу синдрому WPW мінімальна, менше відсотка. Хоч захворювання і не загрожує життю, але його треба лікувати. Щоб мінімізувати ризики ускладнень і практично усунути проблему, кардіологи настійно рекомендують зробити операцію, так звану радіочастотну катетерну абляцію додаткового з’єднання.
Напад, зафіксований ЕКГ, є приводом для операції. Лікар також може порекомендувати носіння холтера портативного пристрою, що реєструє ЕКГ протягом доби. Це дозволяє отримати більше інформації про серцевий ритм.
Через пункцію стегнової вени вводять електроди та точковим впливом видаляють додатковий пучок. Наступного дня пацієнта виписують. Така операція проводиться під місцевим наркозом і позбавляє захворювання раз і назавжди.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.