Після довгих років самотнього життя, як і після розриву тривалих відносин, досить важко зважитися на створення чогось нового.
Наступні рекомендації допоможуть вам подолати сумніви та тривожність, які виникають перед вступом у нові стосунки.
ПРАКТИКУЙТЕ ЩИРІСТЬ
- Тривожність та закритість заважає ділитися переживаннями.
- Існує безліч книг про те, як зав’язати розмову, зачарувати співрозмовника та викликати в нього інтерес. Проте справжні стосунки завжди ґрунтуються на відкритості.
- Однак послаблення захисту — останнє, на що зважиться тривожна людина. Бути щирим означає подолати страх перед незнайомою людиною й дозволити їй дізнатися про ваші думки та переживання.
- На ділі досить просто говорити людям про те, що ви насправді думаєте та відчуваєте. Це допомагає іншим побачити, що для вас є цінним і важливим.
БОРІТЬСЯ ЗІ СТРАХОМ ОСУДУ
Підвищена тривожність змушує переоцінювати прискіпливість партнера. Якщо щось йде не так, ми машинально звинувачуємо себе. Може виникнути припущення, що партнер помічає лише наші помилки та недоліки. Насправді це не так. Більше того, ваш партнер, скоріш за все, хвилюється не менше, ніж ви.
ЗНАЙДІТЬ ВНУТРІШНЮ ЦІННІСТЬ
Здається, коли ми насторожені, то правильно реагуємо на поведінку інших людей. Однак це не завжди так. Саме тривога змушує звертати увагу переважно на негативні сторони спілкування або взагалі надумувати їх на порожньому місті. А отже, існує ризик потрапити в полон своїх страхів та забобонів.
Для того, щоб вийти з цього хибного кола, потрібно зміцнювати почуття власної гідності. Бо якщо ви задоволені собою, знаєте собі ціну і приймаєте свій життєвий досвід як належне, то ймовірність того, що ви займатиметеся самоїдством, буде занадто мала. Саме приборкання внутрішнього критика допоможе вам діяти більш розкуто.
УНИКАЙТЕ КАТАСТРОФІЧНОГО МИСЛЕННЯ
Особливістю даного стилю мислення є схильність зводити будь-яку негативну ситуацію в розряд стихійного лиха.
Щоб цього не сталося:
- Спробуйте абстрагуватися від того, що відбувається в голові, та того, що говорить внутрішній голос.
- Згадайте, що страх, як кажуть, має великі очі. Він спотворює загрози та відтворює в уяві лише негативні варіанти розвитку подій.
- Запишіть думки, які викликає перспектива нового побачення, та проаналізуйте те, наскільки вони реалістичні.
РОЗВИВАЙТЕ ЕМОЦІЙНУ СВІДОМІСТЬ
Тривожність підживлюється думками про минуле та майбутнє. Ми або думаємо, що може статися, або знову і знову переживаємо ситуації з минулого. Все це забирає сили та заважає діяти. Альтернатива такому блуканню розуму — усвідомлення. Зосередьтеся на тому, що відбувається тут і зараз.
Юлія ВОРМАН, практичний психолог.