На запитання читачів відповідає заступник начальника управління — начальник відділу методології та організації роботи із застосування пенсійного законодавства Пенсійного фонду України м. Києва Людмила ГРЄБЄННІКОВА.
— Чоловік мій працював електрогазозварником. Має 32 роки стажу. Пенсія мінімальна. Чому так?
Марія. Львівська обл.
— Працівникам, які були зайняті на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці за Списком №2 чинним законодавством не передбачено встановлення підвищення, надбавок або доплат до пенсії. Єдина пільга, передбачена за цю роботу, — це дострокове призначення пенсії за віком.
Розмір пенсії кожної особи є індивідуальним і залежить від наявного страхового стажу та розміру заробітку.
— Маю ІІІ групу інвалідності, що пов’язана з Чорнобильською катастрофою. Відповідно до судового рішення мені було встановлено доплату до пенсії. Тепер мене цікавить наступне. В липні для такої категорії було проведено перерахунок пенсії. Я цю доплату не отримала. Звернулась до Пенсійного фонду, де мені сказали, що потрібно обирати, яку з цих доплат хочу отримувати, згідно з судовим рішенням чи законодавством. Чи дійсно це так? І ще одне запитання: чи отримаю 400 грн з жовтня як особа, котра досягла 75-річного віку, якщо мені вже 78 років?
Ніна. Житомирська обл.
— У всіх випадках відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміри пенсії по інвалідності, що настала через каліцтво чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: для I групи інвалідності — 6000; для II — 4800; для III — 3700 грн.
Оскільки рішення суду не може бути прийняте на майбутнє, то воно виконується до змін у законодавстві. При цьому розмір пенсії не може бути зменшеним.
Щодо другого запитання, то відповідно до постанови Кабміну від 16.09.2020 №849 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому» передбачено, що з 1 жовтня цього року особам, яким виповнилося 75 років і до досягнення 80-річного віку, в яких щомісячний розмір пенсійних виплат із урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік (10340,35 грн), виплачувати щомісячну компенсаційну виплату в розмірі до 400 грн у межах зазначеного розміру.
— Отримувала пенсію в розмірі 2200 грн. Влітку мені виповнилось 65 років і її підвищили до 2553 грн. Але ж ця доплата менша за 400 грн, які мали бути встановлені для осіб, які мають 65 років і 30 років стажу. Чи правильно мені встановили доплату?
Валентина. Полтавська обл.
— Відповідно до ч.2 ст.28 Закону №1058 для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ч.3 ст.42 Закону для працюючих пенсіонерів перерахунок пенсій з використанням нового показника мінімальної заробітної плати здійснюється після звільнення з роботи або припинення ними підприємницької діяльності.
Відповідно до ст.8 Закону «Про Державний бюджет України на 2021 рік» у цьому році встановлено наступну мінімальну заробітну плату в місячному розмірі: з 1 січня — 6000, з 1 грудня — 6500 грн.
Таким чином, мінімальний розмір пенсії для пенсіонерів, які досягли 65 років і мають повний страховий стаж, у період з 01.01.2021 по 30.11.2021 складає 2400 грн (6000 грн х 40%).
Але розмір пенсії кожної особи після встановлення мінімального розміру пенсії для осіб, які досягли 65 років, є індивідуальним.
— Отримав ІІ групу інвалідності, проходячи строкову військову службу. Пенсія — 3800 грн. Маю 40 років стажу. У липні після проведеного перерахунку для військових пенсіонерів отримав 1700 грн доплати. Який розмір пенсії передбачено для такої категорії пенсіонерів?
Григорій. Сумська обл.
— Відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» передбачено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної доплати, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не досягає 3854 грн, таким установлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків.
Для одержання більше детальної інформації рекомендуємо вам звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України (усно, письмово, в т.ч. поштою або за допомогою веб-порталу ПФУ).
— Працюю вихователем у дитячому садку. Два роки в період з 2010 по 2012 працювала на виборній посаді — сільським головою. Після цього повернулась на свою основну роботу. Чи мають мені врахувати ці два роки до педагогічного стажу при виході на пенсію за вислугою років?
Ольга. Кіровоградська обл.
— Відповідно до ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою КМУ від 04.11.93 №909.
Із урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 04.06.2019 №2-р/2019 право на пенсію за вислугу років на умовах пункту «е» ст.55 Закону №1788 незалежно від віку мають, зокрема, викладачі вищих навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації, за наявності не менше 25 років спеціального стажу станом на 01.04.2015, або не менше 25 років 6 місяців станом на 01.01.2016, або не менше 26 років 6 місяців станом на 11.10.2017.
Виборні посади вищезазначеним Переліком не передбачені, відповідно, ваша робота на ній не дає право на цю пенсію, а зараховується до спеціального стажу у випадках, передбачених окремими законами
Відповідно до ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» час роботи депутата у місцевій раді на постійній основі зараховується до загального та безперервного стажу роботи (служби) депутата, а також стажу роботи (служби) за тією спеціальністю, за якою він працював до обрання на виборну посаду в раді.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про місцеве самоврядування» на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, до стажу за вислугу років, у випадку відсутності необхідного стажу, вам буде зарахований період роботи сільським головою.
— «Дитина війни», маю 41 рік стажу, а пенсія — невисока. Чому так?
Катерина Анатоліївна. Рівненська обл.
— Уже вкотре, й сьогодні під час прямої лінії наголошую: розмір пенсії є індивідуальним і залежить від наявного страхового стажу та розміру заробітку. Тому навіть якщо страховий стаж є значним, а заробіток навпаки незначним, то розмір пенсії буде невеликим.
При цьому відповідно до постанови КМУ від 26.03.2008 №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» передбачено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність (1854 грн), таким особам надається щомісячна державна адресна допомога в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
А відповідно до постанови Кабміну від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» передбачено, що з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої ст.28 Закону (35 років для чоловіків та 30 для жінок), не досягає 2200 грн, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків. Іншого чинним законодавством не передбачено.
— На пенсію вийшла у 2015 році, мені 63 роки. Зараз продовжую працювати. Стажу 42 роки. Пенсія –2200 грн. Чому при такому стажі така мала пенсія?
Наталя Іванівна. Вінницька обл.
— Розмір пенсії кожного є індивідуальним. Навіть за наявності значного страхового стажу, але низького заробітку розраховувати на великий розмір пенсії не варто.
Оскільки ж маєте страховий стаж понад 30 років, то вам установлено мінімальну пенсійну виплату в розмірі 2200 грн.
— Вийшов на пенсію до 2017 року з оцінкою коефіцієнту страхового стажу 1,35, а на даний час він складає 1. Чи вірно це?
І ще одне запитання: моя дружина має 27 років стажу, ветеран праці, але розмір її пенсії не досягає 2200. Чому так, адже при виході на пенсію були інші вимоги до стажу?
Роман. Київська обл.
— Відповідно до пункту 4-3 розділу 15 «Прикінцеві положення» Закону №1058 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 відсоток. При цьому, якщо розмір пенсії після перерахунку зменшувався, то встановлювалась доплата до старого розміру.
Щодо другого запитання, то відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» передбачено, що з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат із урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону №1058 з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої ст.28 Закону (35 років для чоловіків та 30 для жінок), не досягає 2200 грн, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій. Іншого чинним законодавством не передбачено.
— Працювала в Російській Федерації 2 роки, але ці роки стажу мені не зарахували, бо, як з’ясувалось, за мене не сплачували внески. Чи можу я ці роки «докупити»?
Тетяна. Львівська обл.
— Відповідно до ст.24 Закону №1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку — на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Закону.
На даний час діє Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року (далі — Угода), відповідно до якої пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць Угоди здійснюється за нормами законодавства держави, на території якої вони проживають.
Ця угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди (ст.5 Угоди).
Тому зарахування до страхового стажу з 1 січня 2004 року періодів роботи на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, здійснюється за умови підтвердження сплати страхових внесків до відповідних фондів держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких провадилася трудова діяльність.
Відповідно до ст.12 Закону особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до ст.11 цього Закону, в тому числі особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, а також в аспірантурі та докторантурі, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Для розгляду можливості укладення договору добровільного страхування рекомендуємо вам звертатись до органів фіскальної служби.
Одночасно звертаємо увагу, що сума, яку необхідно сплатити за 1 місяць страхового стажу на даний час складає 2640,00 грн (6000 х 22% х 2).
На прямій лінії чергувала Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.