На запитання читачів і редакції відповідає Директор департаменту реалізації політики зайнятості Державного центру зайнятості України Любов Вікторівна БЕРШАДСЬКА.
— Любове Вікторівно, на початку нашої розмови хотілося б запитати, чи багато громадян під час карантину користуються можливістю реєстрації в центрах зайнятості (надалі — ЦЗ) онлайн і як це правильно робити?
— На нашому сайті www.dcz.gov.ua є детальна покрокова інструкція щодо подання документів у системі онлайн. Необхідні документи, заяви можна подати через електронну пошту чи скриньку для кореспонденції безпосередньо в ЦЗ, який особа вибере, або ж через мобільний додаток «ДІЯ». Це загальнодержавний ресурс, який дозволяє також подавати документи до Держаної служби зайнятості (надалі — ДСЗ) й підписувати їх своїм електронним підписом. Після перевірки, якщо документи подані правильно, то людині буде надано статус безробітного. Щодня ми спостерігаємо від 2 до 3 тис. осіб, які подають документи з використанням електронних засобів комунікацій, тож люди активно використовують можливість зареєструватися, не виходячи з дому.
Ми спростили форму заяви щодо надання статусу безробітного; тепер не обов’язково прикріплювати скановані копії документів, можна все це зазначити в заяві. Якщо немає можливості відсканувати, заяву можна написати вручну. Зразки заповнення також є на нашому сайті в розділі «Електронне подання документів».
— Така можливість зареєструватися онлайн залишиться й після карантину?
— Після його завершення в силі залишиться тільки робота з «ДІЄЮ». До кінця року в порядку експерименту хочемо доопрацювати можливість подання документів через «ДІЮ», аби, поставивши електронний підпис, людина могла це зробити без особистого відвідування. Хоч особисте спілкування осіб, які подавали документи для отримання статусу безробітного онлайн, зі своїми кар’єрними радниками залишається обов’язковим. Тому після отримання та опрацювання поданих документів кар’єрні радники зв’язуються із людиною, призначають дату наступного відвідування, і цього дня потрібно буде обов’язково прийти до ЦЗ, маючи при собі паспорт і трудову книжку.
— А загалом, хто має право зареєструватися в центрі зайнятості? Питання цікавить багатьох наших читачів.
— Таке право має будь-який громадянин України, який працював і має страховий стаж. Це застраховані особи, бо ми враховуємо кількість років страхового стажу. Також до нас може звертатися молодь віком до 35 років; таким людям призначаємо мінімальну допомогу по безробіттю на 180 календарних днів. Щодо решти, передбачені різні розміри допомоги. Максимальний — понад 8 тис. грн, тобто 4 прожиткові мінімуми для працездатних осіб. І є розмір допомоги, який визначається залежно від заробітної плати: якщо людина працювала останні 6 місяців, мала дохід і за неї були сплачені податки, то має право на допомогу залежно від отримуваного доходу. Сума розраховується індивідуально, вона може становити і 3, й 5 тис. грн.
— Доброго дня! Чи має значення, як довго людина не працювала, перш ніж вирішила зареєструватися у ЦЗ?
Оксана. м. Лубни.
— Щоб отримувати допомогу по безробіттю з урахуванням страхового стажу, потрібно мати за останній рік не менш як 6 місяців страхового стажу, що можуть складатися й сумарно, з кількох частин відпрацьованих місяців.
— Мене цікавить, чи мають право звернутися до ДСЗ люди з інвалідністю, а також випускники навчальних закладів 2019 року?
Юрій. Вінницька обл.
— Статус безробітного може отримати особа з інвалідністю будь-якої групи, яка ще не досягла пенсійного віку. Єдина вимога — бути готовим і здатним приступити до роботи. Підходящу роботу для особи з інвалідністю шукаємо з урахуванням обмежень, що визначаються у її індивідуальній програмі реабілітації.
Що ж до випускників, якщо вони зареєструються в ЦЗ впродовж 6 місяців із дати закінчення навчального закладу, тоді матимуть певні додаткові можливості щодо свого працевлаштування, якщо пізніше, то будуть зареєстровані на загальних підставах.
— Уточніть, які документи потрібні для реєстрації в ДСЗ під час карантину?
Вікторія. Сумська обл.
— Основні документи для реєстрації — паспорт, трудова книжка, довідка про ідентифікаційний код, документ про освіту. Та для реєстрації окремих категорій громадян потрібні ще деякі додаткові документи. Наприклад, мама або батько дитини віком до 3 років мають додати свідоцтво про її народження, учасники бойових дій — довідку про наявність у них статусу УБД, випускники навчального закладу — диплом про його закінчення, внутрішньо переміщені особи — довідку про надання їм відповідного статусу, а звільнені з місць позбавлення волі — відповідну довідку про своє звільнення. Для осіб з інвалідністю це — індивідуальна програма реабілітації та копія довідки МСЕК про встановлення певної групи інвалідності.
— Прошу пояснити, хто має право на мінімальну допомогу по безробіттю під час карантину і як її отримати?
Василь. м. Червоноград Львіської обл.
— Як уже казала, така допомога призначається молоді до 35 років, а також людям, які за останній рік мають менше 6 місяців страхового стажу (наприклад, працювали та сплачували єдиний внесок за цей час лише 4 місяці). Розмір такої допомоги до 12 березня становив 650 грн, а від 12 березня до закінчення карантину і ще 30 днів по тому люди отримуватимуть щомісяця по 1 тис. грн. Але, підкреслюю, це стосується суто періоду карантину.
— Тривалий час офіційно працював у Києві, де винаймаю житло. Зараз втратив роботу, але хотів би й надалі тут працевлаштуватися. Чи можу зареєструватися в Києві, а не вдома? І чи має значення, офіційно був досі працевлаштований чи без запису в трудовій?
Олексій. Черкаська обл.
— Ви можете зареєструватися будь-де; прив’язки до місця постійної реєстрації немає. Якщо жили і працювали в Києві, можете звернутися до будь-якої, найближчої до вас філії міського ЦЗ (їх усього 10) і подати необхідні документи. До прикладу, документи для отримання статусу безробітного можна подати онлайн.
Щодо другої частини запитання, при неофіційному працевлаштуванні жодних відрахувань із заробітку такої людини в будь-які фонди не відбувається. Тож якщо особа, яка звернулася до ЦЗ, працювала останній час неофіційно, до уваги братимуть останнє офіційне місце її роботи. Наприклад, якщо донедавна працювала неофіційно й отримувала заробітну плату, припустимо, 15 тис. грн, то ми співпрацюємо із Пенсійним фондом, аби перевірити це. І якщо його даними не буде підтверджено інформацію про розмір заробітку, то надалі керуватимемося інформацією про заробітки цієї особи на останньому офіційному місці роботи.
— Мене цікавить, у яких випадках період перебування на обліку в ЦЗ зараховують до страхового стажу?
Галина. Тернопільська обл.
— До страхового стажу зараховують термін отримання допомоги по безробіттю. Наприклад, якщо така допомога була призначена людині на 360 календарних днів, то до загального страхового стажу буде додано рік. Та коли після закінчення цього терміну й надалі особа залишатиметься в статусі безробітного, то весь подальший період перебування в ньому, без виплат, не буде зарахований до стажу. Звертаю увагу, що максимальний термін отримання допомоги по безробіттю — 360 календарних днів, а для осіб передпенсійного віку, котрим залишається не більш як 2 роки до пенсії, — не більш як 720 днів. Людина, яка досягла пенсійного віку, вже не може бути, так би мовити, нашим клієнтом.
— Я вимушена переселенка, мешкаю разом із родиною на Київщині в орендованому будинку. Роботу втратила на початку квітня, коли зупинився транспорт. До якого ЦЗ можна звернутися для отримання статусу безробітного, і чи потрібно мені для цього надавати якісь додаткові документи?
Юлія.
— Безробітним вашої категорії для реєстрації в ЦЗ, крім основних документів, додатково потрібно надати довідку про статус внутрішньо переміщеної особи. За визначенням законодавства, реєструватися можете там, де отримали цю довідку. Якщо, приміром, довідку видано Управлінням соціального захисту населення Вишгородської РДА, то й реєструватися треба у Вишгородському ЦЗ. Та коли, наприклад, зазначену довідку отримали в Управлінні соціального захисту населення Баришівської РДА, а житло орендуєте у Вишгороді, то, на жаль, маєте реєструватися саме в Баришівській районній філії Київського обласного центру зайнятості.
І ще. Допомогу по безробіттю ми виплачуємо на особові рахунки. Тож безробітному потрібно звернутися до будь-якого банку (ми працюємо з усіма) і відкрити так звану картку для соціальних виплат. Але для внутрішньо переміщених осіб є обмеження: мають відкривати таку картку тільки в Ощадбанку.
— Готовий переїхати будь-куди, де нададуть роботу з житлом. Самотужки знайти не виходить. Іще не зареєструвався, бо знаю, що працевлаштовують лише в межах місця проживання. Де саме мені варто зареєструватися, аби мати доступ до бази вакансій у більшості областей України?
Іван Петрович.
— Наші особисті контакти з клієнтами зараз обмежені; під час карантину працюємо з ними або в телефонному режимі, або через електронні засоби, як-от електронна пошта, або надсилаємо інформацію через месенджер. Тож можна звернутися до будь-якого ЦЗ, де вам зручно; ми це територіально не обмежуємо. І якщо, спілкуючись зі своїм кар’єрним радником, наголосите, що вас цікавить робота в будь-якому місці України, не конче за місцем проживання, то він підбиратиме для вас вакансії не лише в межах вашого регіону чи місця проживання, а по загальнодержавній базі.
Самостійно можете зайти на сайт www.dcz.gov.ua, де є окремий розділ «Шукаю роботу»; там у відкритому для перегляду доступі — загальнодержавна база вакансій. Зазначу, що роботодавець, розміщуючи там вакансію, може залишити відкритими свої контакти, або ж там будуть зазначені контакти працівників ЦЗ, готових надати зацікавленій особі повну інформацію про цю вакансію.
— Підкажіть, будь ласка, з якого часу починаються виплати безробітним, від чого залежатиме їх розмір і сам факт виплати?
Костянтин. Черкаська обл.
— Тут треба говорити окремо про виплати під час карантину і до нього. До карантину виплата допомоги по безробіттю починалася з 8 дня після отримання статусу безробітного. Виключно на період карантину, з огляду на складну економічну й соціальну ситуацію, ухвалено рішення виплачувати допомогу по безробіттю з першого дня надання відповідного статусу.
Також зараз дещо змінився порядок призначення виплат особам, які звільнилися за власним бажанням. Якщо до карантину такі люди починали отримувати допомогу по безробіттю з 91-го календарного дня, тобто через 3 місяці після звільнення, то під час карантину для осіб із датою звільнення за власним бажанням від 12 березня допомога також призначається з першого дня, а тривалість її виплати складатиме 270 календарних днів. При цьому у випадках, коли людина звільнилася за власним бажанням до 12 березня цього року (а чи ще раніше, наприклад, минулого або позаминулого року), допомога й зараз призначається, починаючи з 91-го дня від отримання статусу.
— Хотіла б почути, в який спосіб і як часто безробітним виплачують кошти? І чи без затримок, за вашими даними, це зараз відбувається?
Марина. Харківська обл.
— Оскільки кошти для виплат по безробіттю нараховує система, то спершу, коли налагоджували віддалену роботу, затримки не траплялися. На жаль, через те, що наша економіка наразі працює не на повну силу, як це було до карантину, отримуємо менші надходження до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Тому зараз наш Фінансовий департамент працює над акумуляцією певної суми коштів, аби профінансувати нараховану допомогу по безробіттю. На ці виплати наразі чекає дуже багато людей; порівняно з аналогічним періодом 2019 року кількість отримувачів зросла вполовину. Станом на 5 травня в Україні в статусі безробітних перебуває 453 тис. осіб, з них допомогу отримує 387 тисяч. Наразі ми закрили нарахування за квітень і тепер акумулюємо кошти для виплат за перші дні травня.
А загалом нарахування виплат відбувається за датою відвідування. Якщо, скажімо, людині телефонували з ЦЗ 31 березня і вона підтвердила своє перебування в статусі зареєстрованого безробітного, а перед тим із нею зв’язувалися 18 березня, то після цього їй нарахували кошти з 18 по 30 березня. Якщо наступного разу людині телефонували, скажімо, 24 квітня, то після цього нарахували кошти по 23 квітня. Тобто раз на місяць працівник ДСЗ телефонує до клієнта, після чого нараховується допомога по безробіттю за попередній період.
— Мене цікавить, з яких причин, окрім факту працевлаштування, виплати з безробіття можуть бути припинені достроково?
Юрій Іванович. Запорізька обл.
— Підстави для цього визначені Законом України «Про зайнятість населення». Мета ДСЗ — працевлаштування людей. Тож при відмові від двох пропозицій підходящої роботи реєстрація такої людини в ДСЗ, а відповідно і виплати, припиняються. Повторне звернення за таких обставин можливе лише через 3 місяці. Іще одна можлива причина — коли встановлено факт надання цією особою неправдивих відомостей, на підставі яких надається статус безробітного та призначається допомога. Також це спричинить отримання людиною, яка має виплати з безробіття, іще якогось доходу, тобто коли в цей час десь працювала. Або коли не відвідала ЦЗ упродовж 30 календарних днів, які були визначені, тому що безробітний мусить мінімум раз на місяць спілкуватися з працівником ДСЗ. Нарешті, це може статися, якщо безробітний звернувся з відповідною заявою, з власної волі відмовившись від отримання послуг.
— Маю таке запитання: чи відрізняються права на реєстрацію та виплати безробітних, які звільнилися за згодою сторін і за власним бажанням?
— У період карантину в обох випадках виплата призначається з першого дня і триває 270 календарних днів. Якщо ж говорити про звільнених до початку карантину, а також тих людей, які з цих самих причин звільняться після його закінчення, то різниця є. Якщо ті, хто звільниться за власним бажанням, матимуть право на виплати з 91-го календарного дня, то особи, які звільняться за згодою сторін, матимуть таке право з 8-го дня. Але тривалість цих виплат в обох випадках буде однакова: 270 календарних днів.
— Любове Вікторівно, наших читачів також цікавить, які групи безробітних громадян переважають за гендерною ознакою, фахом, досвідом, місцем проживання?
— За нашою аналітично-статистичною інформацією, розміщеною на сайті Державної служби зайнятості (надалі — ДСЗ) www.dcz.gov.ua, більше безробітних із відповідним статусом — у міській місцевості та серед жінок; понад чверть — молодь віком до 35 років. Найбільше чоловіків зі статусом безробітних (за даними станом на кінець березня) — у Вінницькій, Дніпропетровській, Полтавській обл.; серед жінок — у Дніпропетровській, Харківській, Вінницькій обл. Серед лідерів із безробіття — підсобні робітники, кухарі, медсестри (включно з молодшими), бухгалтери, директори підприємств, продавці сільськогосподарської продукції, спеціалісти-держслужбовці, водії автотранспорту, трактористи, прибиральники службових приміщень, оператори й машиністи котельних, сторожі, комірники, військові та інші.
— Доброго дня! Стала на облік у Вінницькому міському центрі зайнятості (надалі — ЦЗ). Востаннє працювала на виборах членом дільничої виборчої комісії. Коли телефонувала до вас на гарячу лінію ДСЗ, то відповіли, що, на їх думку, маю право на отримання допомоги по безробіттю. Та у нас кажуть, що то була одноразова виплата, і тому права на отримання допомоги по безробіттю тепер не маю. Що порадите?
Наталія Володимирівна Кирилюк.
— Залиште свої дані, аби ми могли перевірити всю наявну інформацію про вас, а потім зв’язатися з вами і дати конкретну відповідь. Відповідь по цьому конкретному випадку. Так дійсно, для того щоб врахувати громадянці останній вид зайнятості — участь у виборах членом дільничної виборчої комісії, потрібно було зробити певні уточнення. Наразі питання вирішено, прийнято відповідні рішення. Громадянці надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю.
— Чи можуть застосовувати щодо тих, хто знайшов роботу через службу зайнятості, місячний, або й більше, випробувальний термін? Адже після його закінчення працівникам нерідко відмовляють у подальшій роботі, мотивуючи тим, що «не справилися», і таким чином отримують безкоштовну робочу силу. У трудовій при цьому не роблять жодних записів. Як треба чинити за таких обставин?
Анатолій Михайлович. Миколаївська обл.
— По-перше, в трудовій книжці має бути зроблений запис, що відповідає ст.28 Кодексу законів про працю України, яка передбачає розірвання трудового договору якщо протягом строку випробування роботодавцем встановлено невідповідність працівника роботі, на яку його прийнято. Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, зобов’язує роботодавця внести відповідний запис уже на 5-й день від початку роботи. Це вже оформлення безпосередньо трудових відносин. Дотримання цих правил контролює Державна служба України з питань праці.
А от щодо першої частини запитання, то роботодавці справді можуть брати на випробувальний термін людей, які мають направлення з ДСЗ, і самостійно визначати, як саме з ними працювати далі. Ми не можемо встановлювати правило, аби всі особи з направленням ДСЗ в апріорі вважалися такими, що підходять роботодавцю. Він сам бачить, як людина працює, справляється чи ні. Додам, що в більшості випадків особи, які отримали наше направлення, проходять випробувальний термін, і зараховуються на постійне місце роботи. Втручатися ж в організацію праці у роботодавця ми не можемо. Та коли людина не погоджується з позицією роботодавця, якщо відпрацювала, а гроші не заплатив й запис у трудовій не зробив, то може написати відповідну заяву до Державної служби України з питань праці, яка перевірить правомірність дій такого роботодавця.
Людина може повторно звернутися до служби зайнятості, але при наступній реєстрації буде враховуватися інформація з попередньої. Особливо це стосується кількості днів отримання допомоги по безробіттю, вони сумуються і не можуть перевищувати 360 календарних днів протягом двох років з дня першої реєстрації.
— Яких змін від початку введення карантину зазнала база вакансій? Для яких категорій безробітних вони є й сьогодні?
Юрій Іванович. Київська обл.
— Кількість отримуваних нами вакансій зараз зменшилася майже вдвічі. Станом на час проведення прямої лінії (6 травня) наша база нараховувала близько 52 тисяч вакансій, тоді як минулого року їх було майже 85 тисяч. Уже кілька тижнів багато хто з роботодавців активно не працювали або ж не працювали зовсім, й, зрозуміло, знизилася потреба в кадрах.
Щодо актуальних на цей час вакансій, як завжди, навесні — це професії, пов’язані з сільським господарством, обробкою землі, підготовкою посадкових матеріалів, проведенням посівної кампанії тощо. Потрібні трактористи, робітники з комплексного обслуговування транспортних засобів, овочівники, які займаються посадкою і вирощуванням продукції, інші працівники на сезонні роботи. Щодо інших сфер діяльності, є зокрема потреба в кур’єрах. Адже кур’єрська доставка продуктів харчування, непромислових товарів тощо стала особливо популярною у час карантинних обмежень.
Також маємо 4–5 тисяч вакансій для медичних і соціальних працівників, які допомагають людям похилого віку і тим, хто захворів. Залишається потреба й у бухгалтерах, які можуть працювати дистанційно. Із пом’якшенням карантинних обмежень знову починає зростати потреба у водіях. Тож нові вакансії є, хоча їх і поменшало.
— Звернувся до ЦЗ, аби стати на облік як безробітний, але відмовили, бо маю вже 59 років. Чи законно це, і як мені тепер бути?
Павло Мельничук. Вінницька обл.
Громадянин був зареєстрований у ЦЗ в 2018 році та отримав виплату допомоги по безробіттю в повному обсязі, після цього ніде не працював та офіційного страхового стажу не має. Вдруге звернувся до ЦЗ вже в 2020 році. Повторюся, що оскільки офіційного працевлаштуванні після реєстрації в центрі зайнятості в громадянина не було, а допомогу по безробіттю він отримав всю, то йому надали роз’яснення, що потворно допомога по безробіттю призначатися не буде. Але це не означає, що йому не може бути поновлено статус безробітного, також йому можуть шукати роботу.
— Любове Вікторівно, що можете порадити тим, хто втратив роботу й відкритий до змін? Як визначитися, чи варто зважитися перекваліфікуватися, змінити спеціальність — чи, може, почати свою справу? І чи перевіряються здібності людини у спілкуванні з психологом ЦЗ?
Леонід. Харківська обл.
— У нас і справді є програма з надання підтримки для відкриття власної справи, але, на жаль, на період карантину фінансуємо лише 4 напрями: допомогу з безробіття та допомогу по частковому безробіттю, допомогу на поховання та утримання ДСЗ (заробітна плата працівників і комунальні платежі). Та після завершення карантину поновимо фінансування всіх наявних активних програм: щодо підтримки власної справи, професійного навчання (яке можна пройти безкоштовно за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття), громадських робіт — і аж до програми щодо стимулювання роботодавців до працевлаштування й створення нових робочих місць для зареєстрованих безробітних.
Трохи про програму для бажаючих відкрити свою справу. Людина може одноразово отримати призначену їй на рік суму допомоги по безробіттю. Для цього потрібно безпосередньо поспілкуватися з фахівцем ЦЗ, який може провести тестування, аби визначити, чи має особа схильність і здатність до ведення власної справи. Бо якщо є тільки бажання, то — гроші на вітер. Далі необхідно буде написати бізнес-план і захистити його. Навчання щодо написання бізнес-плану, ведення підприємницької діяльності тощо відбувається на семінарах та курсах, які проводить ДСЗ.
У період карантину наші навчальні заклади, як і решта, мають обмеження щодо відвідувань тощо, та все ж намагаємося потроху організовувати таке навчання онлайн, аби люди не втрачали часу, і вже після закінчення карантину можна було б провести комісію та захист бізнес-планів. Наразі вже запровадили вебінари й онлайн-спілкування з фахівцями, щоб безробітні могли пройти відповідне тестування і визначили свої здібності онлайн. Можна також зайти на нашу платформу з профорієнтації та розвитку кар’єри ДСЗ profi.dcz.gov.ua, де знайдете всі необхідні тести, які можна пройти й самостійно. Також можна скористатися Освітнім порталом ДСЗ (skills.dcz.gov.ua), на якому є ряд курсів щодо ведення підприємницької діяльності. Але, повторюю, саме фінансування для бажаючих розпочати власну справу на час карантину припинено й поновиться вже по його завершенні.
— Раніше ваша служба могла направити на курси зі здобуття нової — зазвичай робітничої — професії. Чули, допомагали навіть здобути нову вищу освіту. Як із цим зараз, і кому можна розраховувати на таке?
Сергій Петрович. Житомирська обл.
— Розраховувати можуть усі, в кого насправді виникне така потреба. Можна отримати нову професію, а чи підвищити кваліфікацію — всі ці напрямки роботи ДСЗ залишаються в дії. Та, як уже говорила, наразі фінансування програми з професійного навчання також призупинене. А загалом воно завжди проводиться під замовлення роботодавця. Тобто, якщо роботодавець має невідкладну потребу в такому працівникові й готовий почекати, поки людина навчиться, організуємо навчання. А вчити, аби просто вчити — такого не робимо! Після навчання людина має бути обов’язково працевлаштована! Тож підсумую: така програма є, проте активізувати цей напрям роботи й відновлювати його фінансування будемо вже після закінчення карантину.
— Я стою на обліку в ЦЗ, але термін виплати в мене вже закінчився. Роботи так і не маю. Чи можу розраховувати на якісь кошти на період карантину?
Петро Іванович. Віницька обл.
— На жаль, додаткової виплати в такій ситуації законом не передбачено; все належне ви вже отримали. Та якщо держава визначиться з якоюсь додатковою матеріальною допомогою, звісно, будемо виплачувати. Такі новини завжди оприлюднюються на Урядовому порталі.
— Моя сестра каже, що не сьогодні-завтра втратить роботу, бо підприємець, у якого працює, несе великі збитки. Але пообіцяв їй, що готовий вказати у трудовій ту причину звільнення, яка дозволить одразу мати право на виплати з безробіття, крім скорочення. Яке формулювання, з огляду на це, буде для неї кращим?
Катерина Василівна. Полтавська обл.
— Не можу коментувати, яке формулювання в трудовій книжці буде кращим, але наголошу, що звільнені в період карантину — як за власним бажанням (ст..38 КЗпПУ), так і за згодою сторін (пункт 1 ст.36 КЗпПУ), або ж у зв’язку із закінченням контракту (пункт 2 ст.36 КЗпПУ), — отримують допомогу з безробіття з першого дня отримання статусу безробітного. Отож наразі стаття, за якою буде звільнено працівника, не має значення.
— Я стала на облік у Тростянецькому районному ЦЗ. Мені треба було приїхати туди в березні, але не склалося. Підкажіть, чи матиму виплату за квітень?
Людмила Мороз. Сумська обл.
— Ми подивимося вашу реєстрацію, переглянемо виплати за весь період і умови їх призначення, а тоді зможемо сказати, яка саме у вас буде виплата. Виплати допомоги по безробіттю проводяться з урахуванням дати відвідування, зараз це дата відповідного телефонного дзвінка, що здійснює наш фахівець, але не рідше ніж один раз на місць. Також хочу наголосити, що допомога по безробіттю не виплачується наперед, а лише після відповідного відвідування чи телефонного дзвінка щодо уточнення даних по особі. По конкретному випадку, так дійсно, громадянці було призначено відвідування ЦЗ 18.03.2020, почався карантин і особисті відвідування ЦЗ були скасовані. З нею зв’язався фахівець в телефонному режимі та призначив наступну дату на 14.04.2020. В квітні, ситуація повторилася, відбувся телефонний дзвінок та призначення наступної дати на 12.05.2020. З урахуванням усіх дат громадянці нараховано та виплачено допомогу по безробіттю в квітні за частину березня (включно по 17.03.2020), а в травні за частину, що залишилися в березні (з 18.03.2020 по 31.03.2020) та частину квітня (включно по 13.04.2020). Такий алгоритм нарахування допомоги по безробіттю.
— На що можуть розраховувати ті, хто втратив роботу незадовго до досягнення пенсійного віку? Чи мають вони якісь пільги, переваги?
Ніна Григорівна. Черкаська обл.
— Тривалість виплати таким особам не може перевищувати 720 календарних днів, а саме — до досягнення ними пенсійного віку. А ще мають певні переваги при працевлаштуванні, з урахуванням норм ст..14 Закону України «Про зайнятість населення».
— Що можете порадити людям пенсійного віку, котрі мали важливий для них підробіток, який був додатком до невеликої пенсії, та зараз втратили його?
Олександр Петрович. Київська обл.
— На жаль, особи, які вже отримують пенсію, не є клієнтами ДСЗ. За потреби пошук роботи можуть вести й самостійно, переглядаючи наявну базу вакансій на нашому сайті www.dcz.gov.ua (розділ «Надаю роботу»), де зараз є майже 52 тис. вакансій. Додам, що після завершення карантину особи пенсійного віку зможуть до нас звертатися, але тільки допомагатимемо їм підібрати роботу. Жодних інших послуг надавати, на жаль, не можемо.
— Чоловік звільнився в запас, хоче опанувати якусь нову професію. Що порадите?
Надія Василівна. м. Лубни Полтавської обл.
— Раджу йому просто зараз пройти тестування через наш сайт: profi.dcz.gov.ua, а також зайти на освітній портал: skills.dcz.gov.ua
Переглянувши ці мобільні сервіси, можна вже до завершення карантину визначитися з професією, а потім прийти до ЦЗ й безпосередньо поспілкуватися з фахівцями.
— Чи наявні у вашій базі вакансії з проживанням?
Олег. Волинська обл.
— Таких вакансій загалом небагато, але трапляються. Якщо роботодавець зазначає про можливість надати житло, то ми це обов’язково зазначаємо в коментарях до вакансії.
— На останньому місці роботи мав зарплату 15 тис. грн. Чи можу претендувати на пошук вакансії з аналогічною зарплатою? Поки пропонують на третину меншу, мотивуючи середньою по нашій області. Якщо не погоджуватимуся на такі пропозиції, чи не позбавлять мене виплат із безробіття?
Іван Іванович. Тернопільська обл.
— Відповідно до ст..46 Закону України «Про зайнятість населення», підходящою роботою вважають таку, де пропонована зарплата відповідатиме отримуваній за останнім місцем роботи, тож ви вправі претендувати на вакансію із зарплатою 15 тис. грн. Якщо ж пропонують нижчу, на рівні середньої по області, маєте поважну причину відмовитися, і скорочення виплати допомоги по безробіттю для вас не буде. Але ж, відверто кажучи, вакансії із такою зарплатою можуть і не з’являтися, і вам доведеться надто довго чекати на свої 15 тисяч. Та й ви ж, напевне, не одразу, прийшовши на своє останнє місце роботи, отримали таку зарплату? Роботодавці останнім часом повідомляють суто про оклад, або про оклад із якоюсь винагородою. Тож подумайте: може, варто погодитися на 8 тис. грн, а потім допрацьовувати до 15?
— У період карантину в мене закінчується термін реєстрації в ЦЗ. Зрозуміло, що в цей час роботу собі не знайду. Чи можу сподіватися на продовження перебування на обліку?
Любов Іванівна. Черкаська обл.
— На відміну від терміну отримання виплат, що складає максимально 360 днів, у статусі зареєстрованого безробітного можете перебувати й по закінченні терміну виплат. Ми не припиняємо реєстрацію.
— Мій чоловік потрапив під скорочення 1 квітня. Як терміново мав би зареєструватися в ДСЗ? Зробити це через електронну пошту не може.
Марія. Львівська обл.
— Термін реєстрації в ДСЗ не обмежений. Тому звернутися можна як наступного дня, так і через місяць. Якщо не маєте можливості зробити це на e-mail ЦЗ, можете подати заяву в паперовому вигляді через скриньку для кореспонденції, що знаходиться біля входу до ЦЗ. Або підійти до ЦЗ, там є зразки заяв, усі необхідні бланки, які можна буде від руки заповнити згідно з паспортом і трудовою книжкою. Якщо ж і такої можливості немає, то вже чекайте завершення карантину.
— У нашому селі багато хто, як кажуть у народі, «стоїть на біржі» й отримує гроші. Та коли йдеться про те, аби прибрати в селі чи, наприклад, на сільському кладовищі, то немає кому. Хіба закон забороняє залучати таких безробітних до громадських робіт?
Олена. Івано-Франківська обл.
— Закон цього не забороняє. Громадські роботи — одна з наших послуг. Але така ініціатива має йти від місцевої влади — голови сільради, який знає про подібні потреби в селі, та не має на це ані коштів, ані людей. Він може звернутися до ЦЗ, який обслуговує цю територію, і від імені сільради укласти з ним договір про потребу у виконанні таких робіт певною кількістю людей за певний час. Тоді буде співфінасування (наприклад, половину коштів виділяє орган місцевого самоврядування (сільська рада), а половину -– Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття), і ці гроші підуть на зарплату людям, котрі виконуватимуть цю роботу та проживають у селі.
На прямій лінії чергували Тетяна ВЛАСЮК та Ольга ГОЙДЕНКО.