От і знову – Великдень, особливий день для кожної християнської душі, яка щороку чекає на нього із вірою, надією і любов’ю. Українці – не виняток. Чи не в кожного народу є свої назви для цього найбільшого християнського свята. Приміром, у перекладі з литовської це – «Великий день», латиської – «Найвищий день»; польської, словенської та чеської – «Велика ніч». Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа – подія, яка стала основою християнської віри, дарує всьому світові, кожній людській душі надію на життя вічне. «Якщо ми віруємо, що Ісус помер та воскрес, то й померлих в Ісусі Бог приведе з Ним», – стверджував апостол Павло.
Усе, що відбувається цієї ночі в храмі й довкола нього, дуже символічне. Саме на Великдень у перші століття по Різдву Христовому оголошені приймали Таїнства хрещення, миропомазання і Пресвятої Євхаристії, упродовж Світлого тижня лишаючись у білому вбранні, яке символізувало даровану Господом чистоту. Ми і тепер традиційно вбираємося на святкове богослужіння у біле чи світле…
Занесена до вівтаря плащаниця перебуватиме на престолі упродовж 40 днів, до Вознесіння Господнього. «Воскресіння Твоє, Христе Спасе, Ангели оспівують на небесах…», – долинатиме з вівтаря тихий спів. Опівночі, подібно до жінок-мироносиць, які прийшли до Гробу, ми тричі обійдемо довкола храму, зупинившись перед його зачиненими дверима.
«Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що у гробах, життя дарував»! – за мить злетить у нічне небо великодній тропар, підхоплений хором і кожним із нас. Священики творитимуть, наче вперше, хресне знамення біля зачинених дверей, а за мить людський потік стрімко почне наповнювати храм, співаючи: «Христос воскрес із мертвих!..» Від того часу упродовж 40 днів вітатимемося: «Христос воскрес!», відповідаючи: «Воістину воскрес!»
Глибинний сенс Великодньої радості окреслено в Пасхальній проповіді святителя Іоана Золотоустого, яка цієї ночі звучить у кожному храмі: «Воскрес Христос, і пекло знищено. Воскрес Христос, і пали демони. Воскрес Христос, і радіють ангели. Воскрес Христос, і життя торжествує. Воскрес Христос, і немає жодного мертвого у гробі». Відтепер нам відчинені двері Царства небесного, на знак чого впродовж усього Світлого тижня залишатимуться відкритими Царські врата.
Святковий сніданок цього ранку найперше починаємо з освяченого яйця – символу нового життя у Христі. І коли милосердно вділяємо ближнім, які того потребують, частину освяченого з великоднього кошика, – ділимося з ними не просто їжею, а радістю Воскресіння Христового, надією на життя вічне.
Ольга ГОЙДЕНКО.