На запитання читачів відповідає співробітник Договірного департаменту Національної служби здоров’я України (НСЗУ) Тетяна Балтян.
Із цієї прямої лінії, шановні читачі, ви дізнаєтеся відповіді на запитання, пов’язані з роботою сімейного лікаря. Крім того, довідаєтеся, чи можна укласти договір із сімейним лікарем і лікарем із приватної клініки, як поміняти сімейного лікаря, якщо з якихось причин ви хочете це зробити, чи може сімейний лікар бути з іншої області й багато іншого.
— Пані Тетяно, на початку нашої розмови хотілося б запитати про те, як регламентується робочий час сімейного лікаря, скільки триває його робочий день? І чи фінансово зацікавлений лікар у збільшенні кількості пацієнтів, які уклали декларацію, а також у видачі їм направлень до вузьких спеціалістів?
— У сімейного лікаря погодинний графік роботи з 8-годинним робочим днем. Усі нюанси, аж до графіку чергувань, узгоджують з усіма лікарями і зазначають у колдоговорі за підписом головного лікаря.
Норми робочого часу медичних працівників визначені наказом МОЗУ «Про затвердження норм робочого часу для працівників закладів та установ охорони здоров’я» від 25.05.2006 р. №319. У зв’язку з цим кількість годин, запланованих на прийом пацієнтів, встановлює керівник підприємства самостійно, враховуючи норми робочого часу, зазначені у цьому наказі, за умови надання якісної первинної медичної допомоги пацієнтам.
Чи впливає на заробіток лікаря кількість пацієнтів, залежить від підходу конкретного головного лікаря до мотивації підлеглих; тут можливі варіанти. Зокрема в колдоговорі можна встановити залежність розміру зарплати лікарів, іншого медичного персоналу від кількості пацієнтів, які їх обрали, визначити формулу розрахунку зарплати, систему доплат, надбавок, премій, графік роботи медпрацівників тощо. Колдоговір визначає зарплату сімейного лікаря з урахуванням його кваліфікації; існують і надбавки — за профілактику на своїй дільниці, охоплення вакцинацією дітей на 95 відсотків, зниження рівня серцево-судинних хвороб, інформування пацієнтів про можливість отримання препаратів за програмою «Доступні ліки» тощо.
Нагадую, що для педіатра це 900 укладених декларацій, 1800 — для сімейного лікаря і 2000 — для терапевта. Взагалі лікарі можуть брати пацієнтів і понад цей ліміт, але тоді вводять знижувальні коефіцієнти щодо оплати їхньої праці, тому це на їхній розсуд.
— Досі не уклала декларацію з сімейним лікарем. Чи можна це зробити не лише в державній, а й у приватній клініці?
Тетяна. м. Київ.
— Так, але перш ніж обрати таку клініку й лікаря, поцікавтеся (наприклад, у реєстратурі), чи мають договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Адже таку угоду уклали не всі приватні установи, а якість надання пацієнтам первинних медичних послуг ми можемо контролювати лише там, де є договори. Можете й самостійно перевірити наявність договору на сайті НСЗУ nszu.gov.ua, вказавши свою область, населений пункт і клініку.
Якщо зайдете в меню «Е-дані», перейдете на «Електронну карту місць надання первинної медико-санітарної допомоги», потім на «Електронну карту місць надання ПМД» і введете назву області, населеного пункту і цікавого вам закладу, побачите список усіх тамтешніх лікарів із зазначенням кількості укладених з кожним із них декларацій. Вам не повинні відмовити у підписанні декларації, якщо обраний лікар не вичерпав ліміт пацієнтів.
Якщо вам таке не під силу чи немає технічних можливостей, попросіть допомогти когось із молодших рідних чи близьких, аби не марнувати час, зібравшись на прийом до лікаря, в якого вже вичерпаний ліміт.
А заздалегідь переконавшись, що кількість укладених із цим лікарем декларацій дозволить це зробити й вам, ідіть на прийом, узявши паспорт, ідентифікаційний код і, якщо є, мобільний телефон.
— Чи має право пацієнт змінити сімейного лікаря?
Надія Петрівна. Запорізька обл.
— Так, причому незалежно від адреси і місця проживання. Наприклад, мешканець села може укласти декларацію з лікарем як у своєму, так і в іншому селі, сусідньому містечку, районному чи обласному центрі, іншій області чи Києві. Причому не треба ані інформувати свого нинішнього лікаря, ані заздалегідь домовлятися з обраним, якщо тільки в того не вичерпаний ліміт (про це можна довідатися в реєстратурі). Тож коли не подобається, як до вас ставляться чи як надають первинну медичну допомогу, — знайдіть кращого лікаря і підпишіть із ним нову декларацію. Для цього, як уже сказано, прийдіть на прийом із документами і телефоном, зачекайте в черзі, поки лікар прийме всіх пацієнтів за записом. Попередніх домовленостей не потрібно, хоч потім на прийомі можете сказати, чому хочете укласти декларацію саме з цим лікарем.
Після внесення змін у систему ваша декларація в попереднього лікаря автоматично анулюється, і кошти за вас із наступного місяця отримуватиме новий. Звісно, це ще й питання конкуренції між лікарями, аби вони усвідомили, що до пацієнта слід ставитися добре.
— Як бути, коли в «глибинці» сімейний лікар на прохання пацієнта дати направлення до вузького спеціаліста в обласній лікарні відмовляє, пропонуючи звернутися до місцевих фахівців того самого профілю, хоч їхні призначення не покращили стан здоров’я пацієнта, а виписані в обласній лікарні препарати допомагають?
Лідія. Дніпропетровська обл.
— Лікар не може відмовляти! Кожен пацієнт із виявленими профільними проблемами чи відповідними захворюваннями має право отримати направлення до вузького спеціаліста, і прийом в обласній лікарні для нього буде безкоштовним. Тож за конфліктної ситуації треба звернутися зі скаргою до головного лікаря. Причому сімейний лікар має спочатку переконатися у реальній потребі переадресації пацієнта до вузькопрофільного фахівця.
Інша річ, коли просять направлення для «профілактичної» консультації. Оскільки сімейний лікар сам проводить профілактику захворювань на первинці, він має право відмовити, і тоді можна потрапити на прийом до вузького фахівця лише в приватному порядку.
— Чи справді потрапити на прийом до вузького спеціаліста можна тільки за направленням сімейного лікаря? І як бути, коли записатися на прийом до сімейного лікаря можна лише за кілька днів, до вузького спеціаліста — так само, а лишатися стільки часу без кваліфікованої допомоги небезпечно?
Валентина Миколаївна. м. Київ.
— Видача направлення до вузькопрофільних фахівців справді належить до обов’язків сімейного лікаря, який також може підготувати необхідну виписку з попередньої історії хвороби. Без направлення можна потрапити до гінеколога, психіатра. У таких випадках, як ваш, варто зателефонувати лікарю і порадитися з ним.
— Моїй матері водночас виписали ліки кілька вузьких фахівців і сімейний лікар. Проаналізувавши, як реагує її організм на таке поєднання препаратів, вона прийшла на прийом, аби порадитися з сімейним лікарем. Та, не дослухавши, відповіла: «Я це від вас уже чула! Що ви хочете, вам уже 78 років!» Як бути?
Віталій. Дніпропетровська область.
— На жаль, це людський фактор! Це неприємно і так не має бути. Насправді хоч би якого віку був пацієнт, сімейний лікар повинен щось йому порадити. Кожна людина має право якісно жити в будь-якому віці! Тож ваша родичка має всі підстави шукати кращого сімейного лікаря.
— Мене виписали з лікарні після операції на серці. Уже наступного дня мусила прийти на прийом, щоб продовжити листок непрацездатності. Та записатися до сімейного лікаря на цей день було неможливо; вільні години лишилися за кілька днів, а документ потрібен уже тепер. До того ж моя лікарка була у відпустці, а та, що її заміняла, приймала пацієнтів за двох. Довелося «прориватися», аби не сидіти після операції під дверима, чекаючи кінця прийому. Хіба так має бути?
Валентина. м. Київ.
— Це питання до головного лікаря медустанови, який має правильно складати графік прийому, враховуючи можливість звернення пацієнтів після стаціонарного лікування. Тож за таких обставин можу порадити одразу йти до головного лікаря, а за його відсутності — до заступника з медичної частини. Для НСЗУ важливе якісне надання первинних медичних послуг пацієнтам.
— Чи справді сімейні лікарі тепер не мають ходити на виклики?
Світлана. м. Вишневе Київської обл.
— Укладаючи декларацію з сімейним лікарем, обговоріть, чи прийде до вас додому, скажімо, у разі гіпертонічного кризу, якщо, наприклад, маєте проблеми з тиском. Рішення щодо викликів приймає сімейний лікар.
— За яким графіком приймають пацієнтів у черговому кабінеті? З якого приводу туди можна звертатися?
Дарина. м. Бровари Київської обл.
— Принаймні один такий кабінет передбачено у кожному медичному центрі, туди можна звернутися по допомогу в суботу, а подекуди й у неділю. Наприклад, людині стало погано, підвищилася температура, вона не уявляє, що сталося, а на календарі тільки субота, тож на прийом до свого лікаря зможе потрапити лише за 1,5–2 доби. А до чергового лікаря запису не передбачено, прийом відбувається в порядку черги. Щодо кількості таких кабінетів — це питання в компетенції головного лікаря; усе залежить від району і концентрації населення в ньому.
— Я зареєстрований на Чернівеччині, та вже чимало років перебиваюся заробітками на тимчасових роботах як в Україні, так і в Європі. Коли там немає роботи, прилітаю в Київ і тут знаходжу короткотермінову. І хоч потреби в постійному нагляді лікарів не маю, часом шукаю, де проконсультуватися. За місцем реєстрації буваю лише зрідка. Чи можу підписати декларацію з сімейним лікарем у столичній медичній установі?
Сергій. Чернівецька область.
— Так. Подайте декларацію про обслуговування в лікаря у будь-який заклад, що має договір з НСЗУ, незалежно від місця вашої реєстрації чи проживання.
— Доброго дня! Хочу поділитися майже анекдотичною історією. Моя 80-річна знайома досі не уклала декларацію, та коли сусіди розповіли, який гарний кабінет сімейного лікаря тепер працює в їхньому селі, погодилася піти на прийом. У кабінеті жінка пояснила, що не зможе роздягтися для огляду, але хоче розповісти, якими «перевіреними» засобами, переважно травами, вже кілька десятиріч за потреби поліпшує свій стан. Оформивши декларацію, сімейна лікарка перевірила тиск, приклала до чола старенької фонендоскоп і підсумувала: «Молодчина!», не зробивши новій пацієнтці жодного припису. Хай цей випадок винятковий, але ж лікар у чудово обладнаному кабінеті могла б запропонувати якесь обстеження чи виписати ефективніші лікарські засоби навіть такій «самодостатній» пацієнтці?!
Ганна. Івано-Франківська обл.
— Звісно! До того ж огляд пацієнта сімейним лікарем має відбуватися за стандартним протоколом. Але якщо з боку пацієнта не було жодної скарги, лікар міг поінформувати його про перелік безоплатних лабораторних досліджень. Нагадаю: це загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою; загальний аналіз сечі; глюкоза крові; загальний холестерин; вимірювання артеріального тиску; електрокардіограма; вимірювання ваги, зросту, окружності талії; швидкі тести на вагітність, тропонін, ВІЛ та вірусні гепатити. До речі, усе потрібне для здачі цих аналізів, як-от баночка для сечі або скарифікатор для забору крові з пальця, включено в програму, тож пацієнт нічого не має купувати!
І, звісно, лікар має дати пацієнту актуальні рекомендації з огляду на його стан.
— Я вже досягла пенсійного віку, хотіла б пройти діагностику у мамолога. Як це зробити і скільки це коштуватиме?
Олександра. м. Лубни Полтавської обл.
— Добре, що запитали, це входить до переліку безоплатних послуг. Відповідно до наказу №504 від 19.03.2018 р. про Порядок надання первинної медичної допомоги у додатку 2 є Перелік медичних втручань у межах первинної медичної допомоги для груп пацієнтів з підвищеним ризиком розвитку захворювань, зокрема направлення на мамографію кожні 2 роки. Тож вам потрібно взяти направлення у свого сімейного лікаря до фахівця.
— У нашій поліклініці, де уклала декларацію з сімейним лікарем, відкрився платний офтальмологічний кабінет. Чи є платною виписка рецепту на окуляри?
Ольга. Київська область.
— Якщо це державна клініка, туди йде медична субвенція, а лікарі отримують зарплату, тож виписка рецептів на окуляри має бути безкоштовна. А якщо кабінет приватний, то це платна послуга.
— Досі не уклав декларацію з сімейним лікарем, тож і по телефону порадитися в разі потреби немає з ким. Якщо захворів, гостюючи у рідних в іншому місті, чи можуть вони супроводити мене до свого сімейного лікаря і попросити прийняти?
Петро Павлович. Черкаська область.
— Якщо потребуєте невідкладної медичної допомоги, її в будь-якому разі вам мають надати. Коли ж ідеться лише про консультацію, то для офіційного прийому в сімейного лікаря потрібно укласти з ним декларацію.
— Як бути, коли сімейний лікар направив до вузького фахівця, але той не впевнений, що мої скарги стосуються його профілю і вважає, що треба шукати причину?
Марія Іванівна. Львівська область.
— Якщо вузький спеціаліст не впевнений у діагнозі, треба йти до компетентного вузького спеціаліста, а краще порадьтеся про це з сімейним лікарем.
— Доброго дня! Прошу пояснити, в чому полягає безперервна медична допомога?
Ніна Григорівна. Харківська обл.
— Це не означає, як часом тлумачать, що лікар має 24 години на добу опікуватися пацієнтом. Ідеться про те, що пацієнт від народження до останнього свого дня має право перебувати під наглядом лікарів, отримувати медичну допомогу, вирішувати з лікарем свої профілактичні, лікувальні проблеми. Але нормальна комунікація з сімейним лікарем передбачає, що той заспокоїть: мовляв, у суботу я не приймаю, та за потреби можна звернутися до мого колеги, чергового сімейного лікаря, а в неділю можемо бути на телефонному зв’язку (це справді буває потрібно, коли йдеться, наприклад, про педіатра), тож можна надіслати смс про свій стан. Таким чином лікар справді дає зрозуміти пацієнту, що лишається постійно досяжним для нього.
На прямій телефонній лінії чергувала Ольга ГОЙДЕНКО.