На запитання читачів та редакції відповідає начальник Управління надання послуг населенню Департаменту реалізації політики зайнятості Державного центру зайнятості Інна Анатоліївна БОНДІНІ.
— Доброго дня, Інно Анатоліївно! Понад 20 років тому майже рік перебувала як безробітна на обліку в Центрі зайнятості й отримувала відповідні виплати. Перед виходом на пенсію звернулася по довідку про них, як зараз прийнято, через інтернет. Отримала відповідь, що в електронній формі довідки не надсилають і треба приходити особисто з документами, скани яких уже надіслала, і замовляти. Хоча всюди пишуть, що наша держава наприкінці літа повністю відмовиться від паперових довідок, а тут, у столичному ЦЗ, досі працюють із паперовими. Коли ж прийшла туди, працівниця показала форму довідки, яку готова оформити, — таблицю, де навпроти кожного відповідного місяця перебування на обліку як безробітної повідомлялося про виплату цій особі. Я пояснила, що цікавить довідка для ПФУ з конкретними сумами виплат, бо про перебування на обліку і так є запис у трудовій. Але вона відповіла, що інших довідок не видають і всі беруть саме цю. Чи й насправді це так?
Олена. м. Київ.
— Центри зайнятості видають на вимогу особи лише одну довідку встановленого зразка — це довідка про нарахований дохід. Не важливо, куди саме потім подається — у Пенсійний фонд чи інші якійсь установи — вона єдиного зразка, така, яку вам і пропонували. Можливо, у нас ще не скрізь налагоджено видачу таких довідок онлайн. Отже, в будь-якому разі вам треба звернутися до найближчого за розташуванням центру зайнятості та замовити необхідну довідку.
— Мені 50 років. Будучи безробітним, перебуваю на обліку і водночас шукаю місце для працевлаштування самотужки. Тож виникло кілька запитань. Перше: якщо знайшов місце, де мене готові прийняти з осені, чи можу зараз відмовитися від пропонованих ЦЗ пропозицій працевлаштування, не втративши виплат? Друге: якщо працевлаштуюся із середини місяця, чи будуть нараховані виплати за нього і в якому розмірі? Третє: чи маю представити по факту працевлаштування відповідну довідку з місця роботи в ЦЗ? І насамкінець: мені буде потрібно надати довідку про свої доходи в цьому році. Як отримати довідку про виплати в ЦЗ?
Степан. Полтавська обл.
— Щодо вашого першого запитання. Якщо відмовитеся від запропонованої ЦЗ роботи, яка відповідає усім вимогам ст.46 Закону України «Про зайнятість населення» (а в ній йдеться про те, що підходящою роботою для зареєстрованого безробітного є та, яка відповідає його освіті, кваліфікації, досвіду та знаходиться в межах транспортної доступності, встановленої місцевою владою, а також якщо заробітна плата не менша, ніж була на попередньому місці роботи, враховуючи середню, яка склалася в регіоні), то дві такі відмови тягнуть за собою припинення реєстрації в центрі зайнятості та припинення виплат по безробіттю.
Про нарахування. Якщо ви працевлаштуєтеся в середині місяця, то нарахування здійснюватимуться по день, який передує останньому дню відвідування ЦЗ або дню працевлаштування. Отже, допомога по безробіттю вам буде нарахована за всі дні перебування на обліку в центрі зайнятості незалежно від того, в який день місяця ви були працевлаштовані або відвідували ЦЗ.
Наступне. Довідку про працевлаштування центр зайнятості не вимагає. Ми маємо обмін із Державним реєстром, і коли й куди ви працевлаштувалися, буде видно з нього.
І стосовно довідки про виплати в ЦЗ. Вам потрібно буде особисто звернутися в той центр зайнятості, де перебуваєте на обліку, і замовити довідку про нарахований дохід.
— Де порадите шукати роботу самотужки? Які інтернет-ресурси порекомендуєте?
Ігор. м. Дніпро.
— Найперше, рекомендую вам звернутися на сайт Державної служби зайнятості (далі — ДСЗ) — https://www.dcz.gov.ua/, дані якого щоденно оновлюються. Тобто всі наші вакансії є в режимі онлайн, і всі вони актуальні, перевірені фахівцями ДСЗ. Окрім того, можете звернутися в будь-який центр зайнятості, що знаходиться поблизу вас, зручний для відвідування. У кожному ЦЗ є комп’ютер вільного доступу, під’єднаний до мережі Інтернет, а біля нього знайдете рекомендації, як, де, на яких сайтах, яких компаній, що знаходяться в цьому населеному пункті, можна шукати роботу. До того ж, фахівці ЦЗ можуть допомогти з її пошуком не тільки на нашому сайті, з нашої бази даних, а також порекомендувати, що є найбільш актуальним саме для цього населеного пункту, регіону, або підказати, на які сайти варто звернути увагу, якщо людина шукає роботу в іншому регіоні чи й навіть за кордоном.
— Мій чоловік, котрий був у зоні АТО, зараз перебуває на обліку в центрі зайнятості. Але йому не виплачують допомогу по безробіттю. Кажуть, що затримка. Чому так?
Алла.
— Дійсно, зараз є затримка виплат, тому що наш фонд формується зі сплати роботодавцями єдиного соціального внеску. Але фінансування відбувається щоденно, залежно від того, скільки коштів надходить від сплати ЄСВ. Виплата допомоги по безробіттю є захищеною, і щойно гроші надходять на наші рахунки, відразу спрямовуємо їх на виплати безробітним. На сьогодні (на 5 липня — час проведення прямої лінії) завершується фінансування допомоги, нарахованої за третю декаду травня. Ця ситуація залежить, на жаль, не від ДСЗ.
— Чи можна за допомогою ЦЗ знайти підробіток — на додачу до основної роботи? Якщо так, то який порядок дій? І чи може це бути робота за іншим фахом? Ще хотілося б знати, на що можуть розраховувати студенти від ЦЗ?
Олександр. Київщина.
— Звісно, найперше ми шукаємо роботу тим людям, котрі її не мають. Якщо бажаєте знайти якусь додаткову, то, звичайно, можете звернутися в будь-який центр зайнятості, що й раджу вам зробити, ознайомитися з вакансіями, і вже для себе вирішити, яка це для вас буде робота — чи як додатковий заробіток, чи як основна, яку, можливо, готові будете змінити. Для зареєстрованих безробітних, котрі отримують відповідну допомогу, додатковим підробітком можуть бути громадські роботи за рахунок місцевого бюджету або роботодавця, якщо такі роботи виконуються на підприємстві.
Також для студентів та учнів організовуються сезонні роботи, якщо в таких є потреба, і молодь має додатковий підробіток.
— Три тижні тому переїхала в інший населений пункт. Тепер у пошуках роботи. Якщо стану на облік у ЦЗ, маючи на момент звільнення щомісячну зарплату 12 тис. грн, який відсоток виплат отримуватиму?
Надія. Львівська обл.
— У будь-якому випадку розмір допомоги по безробіттю розраховується для кожної особи індивідуально, залежно від її страхового стажу та розміру середньої заробітної плати за останнім місцем роботи. Максимальний розмір допомоги по безробіттю не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Із 1 липня прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2 379 грн, отже – максимальний розмір допомоги по безробіттю буде не більше 9 516 грн на місяць.
— Наш син у червні повернувся з ООС, де служив за контрактом. Зараз він шукає роботу вдома. Які має пільги щодо взяття на облік і працевлаштування та які виплати отримуватиме?
Марія Михайлівна. Черкаська обл.
— Стосовно виплат щойно відповідали читачці: розмір допомоги по безробіттю для кожної зареєстрованої особи розраховується індивідуально. Для військовослужбовців за основу розрахунку береться грошова допомога, яка їм виплачується.
Як учасник АТО ваш син зараховується до соціально вразливих категорій населення, котрі визначені ст.14 Закону України «Про зайнятість населення».
А пільг щодо взяття його на облік у ЦЗ не передбачено. Але може розраховувати на підвищену увагу наших фахівців, котрі шукатимуть для нього підходящу роботу відповідно ст.46 цього ж Закону, за необхідності, нададуть додаткові консультації, залучать до співпраці соціальних партнерів служби зайнятості (громадські організації, волонтерів, профспілки).
— Підкажіть, скільки разів і впродовж якого часу, перебуваючи на обліку й отримуючи виплати, можу відмовлятися від пропозицій працевлаштування від ЦЗ, оскільки пропоновані місця або дуже далеко від мого мікрорайону (їхати понад годину), або тамтешні умови праці мене не влаштовують за станом здоров’я. І чи можуть від мене вимагати відповідну медичну довідку із підтвердженням цього, і якою саме за змістом вона має бути?
Любов Іванівна. м. Вінниця.
— Ви можете відмовитися від пропозиції підходящої роботи двічі, після чого виплата допомоги по безробіттю припиняється. Тому відмовлятися від підходящої роботи не бажано. Якщо місце пропонованої вам роботи знаходиться в межах транспортної доступності, визначеної місцевою владою, то це вважається підходящою роботою. І якщо вона, до того ж, відповідає вашій освіті, кваліфікації, попередньому досвіду роботи і розмір заробітної плати не менший, як на попередньому місці.
Коли ж не можете виконувати ту чи іншу пропоновану ЦЗ роботу за станом здоров’я, вважаєте її для себе неприйнятною, то, дійсно, ЦЗ може попросити принести медичну довідку, де буде зазначено, що певні види робіт вам за станом здоров’я протипоказані. Сам зміст довідки визначає лікар, але вона має неодмінно бути засвідченою його підписом та печаткою і штампом лікувальної установи.
— У мене інвалідність по зору, хотів би знайти якусь роботу, хоча ніякої фахової освіти не маю. Чи є в ЦЗ пропозиції для таких, як я?
Микола.
— Маємо лишень надані роботодавцями пропозиції, серед яких іноді й зустрічаються для людей із інвалідністю. Також співпрацюємо з Українським товариством глухих та Українським товариством сліпих, які інколи подають вакансії, що є в тому чи іншому регіоні, які ми пропонуємо особам із інвалідністю. Тобто в будь-якому випадку ви або хтось із ваших рідних можете звернутися до ЦЗ і з’ясувати, чи є підходящі для вас вакансії. Співпрацюємо ми і з Фондом соціального захисту осіб із інвалідністю, який має у своєму розпорядженні також інформацію про спеціалізовані навчальні заклади. Отож можете звернутися і в ЦЗ, і до цього Фонду, коли маєте бажання навчатися.
— Мені 64 роки. У 60 вийшов на пенсію, а тепер вирішив шукати роботу, бо непросто виживати на ті гроші, що отримую. Чим і чи може взагалі в такому випадку допомогти мені центр зайнятості?
Анатолій.
— Хочу наголосити, що до ЦЗ може звернутися будь-яка особа — працююча, непрацююча, будь-якого віку — й отримати інформацію про вакансії з нашої бази даних або з відкритих джерел. Також наші фахівці можуть проконсультувати стосовно пошуку роботи, тут же в ЦЗ можна скористатися комп’ютером вільного доступу.
Раджу вам або звернутися на сайт ДСЗ, на якому розміщено актуальну інформацію щодо пропозицій роботи, які щоденно оновлюються, або в будь-який найближчий ЦЗ, що зручний вам для відвідування. Там вам нададуть інформацію про вакансії в регіоні, який вас цікавить, і необхідну консультацію.
Зазначу, що особи, які набули право на пенсію, не можуть отримати статус безробітного і відповідно отримувати допомогу по безробіттю. Пенсіонери можуть отримувати у нас тільки консультаційні послуги.
Насамкінець хотіла б зазначити, що люди, буває, пред’являють претензії до ДСЗ стосовно відсутності роботи. Проте не Державна служба зайнятості створює робочі місця. Вона є лишень посередником на ринку праці і може запропонувати тільки те, що надають нам роботодавці. Ми збираємо цю інформацію, перевіряємо вакансії, їх актуальність, правдивість стосовно умов праці та розміру заробітної плати. Це дуже важливий момент, на якому варто особливо наголосити. Співпрацюючи з роботодавцями, ДСЗ збирає їхні пропозиції і пропонує людям, котрі шукають роботу. І якщо з якихось причин у тих чи інших населених пунктах або регіонах немає вакансій підходящої роботи, то це питання більш комплексне, це питання загалом економіки, розвитку підприємств, галузей.
На прямій лінії чергувала Тетяна ВЛАСЮК, головний редактор газети «Порадниця».