Хоч би що говорили про Україну, яке значення та місце відводили б їй у світовому співтоваристві, факт незаперечний: їй завжди було, є і, сподіватимемося, буде ким і чим пишатися. За всіх часів наша держава давала світові визначних людей, котрі, безперечно, своїми знаннями, досягненнями, талантами впливали на розвиток світової цивілізації. Своє вагоме слово у вітчизняній та світовій науці, медицині сказав й професор, академік Олександр Шалімов. Зі своїх на той час вісімдесяти шести понад шістдесят років Олександр Олексійович віддав медицині, віддав людям.
Здавалося б, уже і відпочити можна. Проте так думали ті, хто не знав академіка. Отож і я була здивована, коли, зателефонувавши до інституту і поцікавившись, чи буває там Шалімов, почула: «Як так — буває? Він і досі працює, щодня виходить на роботу». Тож, звісно, коли завітав до редакції на гостину, найперше поцікавилася, що йому допомагає тримати форму, не розслаблятися.
ПРО СПОСІБ ЖИТТЯ
Упродовж усього свого життя я дотримувався трьох принципів: учитися, працювати і не опускати руки перед невдачами, незалежно від того, скільки тобі років: 10, 20, 50, 80. А в похилому віці праця особливо необхідна, щоб не порушувався звичний ритм життя й усталений обмін речовин. Та і від стресів треба намагатися відгороджуватися, бо вони згубні не лише для окремих органів, а й усієї генної системи організму.
ПРО ЕЛІТУ, ЛІКАРІВ
Еліта у нас справжня є, але, відверто кажучи, її небагато. Біда в тому, що такі люди потребують підтримки, захисту від заздрісників, які завжди, на жаль, вишукуються там, де є обдарованість, неординарність.
В Україні багато талановитих, здібних медиків. Та, на жаль, сама організація охорони здоров’я не дуже правильна. З нашим потенціалом, як мені не раз говорили зарубіжні колеги, можна було б вийти на передові позиції у світі, якби мали сучасне обладнання, належну підтримку з боку держави. А у нас і так, маючи мінімум засобів, лікарі творять дива.
ПРО ЧОЛОВІЧУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Чоловік повинен брати на себе усю повноту відповідальноті за людину, котра буде поруч упродовж життя.
Липень, 2004 рік.
Повну версію порадницької гостини з Олександром Шалімовим можна прочитати в книжці “Порадницька гостина. Від джерел”.
Автор та керівник проекту Тетяна Власюк.
…Академік Олександр Шалімов пішов з життя 28 лютого 2006 року. Світла йому пам’ять.