Ви ж чули його божественно красиву «Мелодію», мали насолоду порозкошувати на тих чуттєвих, мелодійних хвилях ля-мінору, які вона здатна здіймати в людській душі? Напевне, не знайдеться людини, котра, можливо, й не завжди знаючи, хто автор цього, вже легендарного, твору, але бодай раз у житті не втішалася «Мелодією», яку називають духовним гімном України.
Музика Маестро вирізняється особливою, йому притаманною мелодійністю. Вона звучить у його численних симфоніях, кантатах, сонатах, операх, балетах, поемах, джазових композиціях, естрадних піснях, звучить у фільмах та драматичних постановках, даруючи шанувальникам широку палітру людських почуттів, переживань — від радісного, запального до сумного, тривожного.
Він є одним із затребуваних композиторів сьогодення і його твори виконують не лише в Україні, а й у багатьох зарубіжних країнах.
Напевне, то велике щастя знати, що створене, виплекане тобою люблять, ним захоплюється, заслуховується вже не одне покоління. Та чи може бути інакше з тим, що пишеться серцем, що будить людські душі?! Трішки перефразовуючи слова головного героя відомого фільму, можна сказати, що «все минуще, тільки ось така музика вічна».
Мирослав Скорик, видатний український композитор і музикознавець, основоположник української естрадної пісні, народний артист України, лауреат Національної премії імені Т.Г.Шевченка, Герой України, на порадницькій гостині говорив зокрема
ПРО МУЗИКУ ТА ЇЇ ПОПУЛЯРНІСТЬ
Музика може робити людей кращими, духовнішими, оптимістичнішими. Музика — це велика палітра всіх людських переживань. Вона дає поштовх до народження нових почуттів, позитивних емоцій. Це можуть бути і переживання, скажімо, щодо якихось людей або й навіть подій. Буває, в музиці знаходять те, що колись пережили, співзвучне їхнім почуттям, і люди нібито заново те проживають. Це дуже властиве музиці.
Вона завжди викликає якусь реакцію у тих, хто її слухає. Адже пишучи музику, композитори хочуть передати свої почуття. І музика, в якій їм дійсно те вдається, яка своїм звучанням будить людську душу, спонукає до народження позитивних емоцій, якостей, вона лишається серед людей, звучить знову й знову, стаючи впізнаваною і дуже популярною.
ПРО ФІЛЬМ «ВИСОКИЙ ПЕРЕВАЛ» І «МЕЛОДІЮ»
То доволі таки непростий, тяжкий фільм. Але ж не можна було його робити просто ось таким, чорно-білим, образно кажучи. Там усі страждали. Власне, те, що режисер просив мене, я і старався робити: передати складність тих стосунків, почуттів, драматичність ситуації. Це було, безперечно, непросто, та я намагався відшукати якийсь еквівалент. Може, одна з причин того, що «Мелодія» так пішла в люди, до речі, неочікувано для мене, що вона якимось чином нібито узагальнила страждання. Бо музика, можна сказати, є узагальнене мистецтво. Й вона, бува, передає, наприклад, ті ж почуття або страждання, які є однаковими для багатьох людей, байдуже, хто вони, яку позицію в житті займають.
ПРО МУЗИЧНЕ ВИХОВАННЯ
Маємо проблеми в загальному музичному вихованні. Дітей у школах погано вчать музиці. На Заході, скажімо, висока музична культура населення, у звичайних школах навіть сольфеджіо викладають, там знають класичну музику. Й співати чисто вміють. А у нас рідко хто з пересічних людей може чисто заспівати навіть українську народну пісню. Як почуєш «Караоке на Майдані» — йой, Боже милостивий!
ПРО ЩАСТЯ КОМПОЗИТОРА
Якщо твори композитора звучать, їх виконують на концертах, він відчуває, бачить, що люди якось реагують на його музику, розуміють її, переживають — це і є найважливішим для композитора. Й у тому, мабуть, і є його щастя.
Прочитати порадницьку гостину з Мирославом Скориком можна в номері «Порадниці» від 5 жовтня 2017 року.
Автор та ведуча проекту “Порадницька гостина” Тетяна Власюк.