В останні весняні дні, коли місто потопає у яскравій зелені квітучих каштанів, пахучого бузку, черемхи, столиця нашої держави святкує свої іменини – День Києва. Древнє місто над сивим Дніпром неначе молодіє, широкі вулиці заповнюють святково одягнені люди, останніми роками дедалі частіше у вишиванках, звідусіль лунає весела музика, вирують різноманітні ярмарки, художні вернісажі. Гуляння тривають до ночі, закінчуючись яскравими феєрверками. Нині наше місто 27 травня відзначатиме 31-й день народження. Як міське свято з’явилося воно ще у радянський час і стало першим на теренах колишнього СРСР.
А почалося все зі святкування у 1982 році з ініціативи і за підтримки київського голови міськради Валентина Згурського 1500-річчя з дня заснування Києва. Крім офіційних заходів, частина святкової програми проходила на Андріївському узвозі, де виступали народні колективи, художникам навіть дозволили виставити там свої картини. І через 2 роки саме ця старовинна крута вуличка стане постійним місцем проведення вернісажів, виставок-продажів картин, зібрань творчої інтелігенції. Завдяки ювілею з’явилися пам’ятник засновникам міста – Кию, Щеку, Хориву і Либіді та Арка дружби народів на схилах Дніпра, було реконструйовано Золоті ворота і пам’ятник магдебурзькому праву. А ще Київ перетворився на місто каштанів – їх масово висадили до свята. Святкування так сподобалося киянам, що міська влада, підтримавши ініціативу журналіста В’ячеслава Лашука, 1987 року офіційно запровадила День Києва. Згодом естафету підхопили й інші радянські міста. Кожного року, крім традиційних святкових заходів, з’являються нові, покликані не лише порадувати, а й здивувати і городян, і гостей міста.
Як свідчить історія, в дореволюційні часи такого свята, звичайно, не існувало, проте властиві лише місту Києву відзначали.
У XVIII-XIX ст. певним аналогом було свято Семи мучеників Маккавеїв, яке народна традиція пов’язувала з днем Хрещення Русі. Розпочиналося воно хресним ходом від Свято-Успенського собору Києво-Печерської лаври до фонтану «Самсон» на Подолі, опісля якого відбувався військовий парад під назвою «Маккавеївська церемонія». Згодом святкувати день міста стали в день отримання Києвом магдебурзького права. Також проводили військовий парад, а ще всі містяни мали право стріляти з усіх видів зброї. Ще одним традиційним київським святом був день небесного покровителя міста – Архистратига Михаїла. І хоча якихось заходів у цей день не проводили, але у всіх панував особливо святковий настрій, адже це були іменини – день ангела міста.
Леся ДЕМЧУК.