Вишивка – один із найпопулярніших видів рукоділля. Домівку найчастіше оздоблюють вишитими картинами. Насправді ж гаптуванням можна прикрасити майже все, навіть меблі. Вишивка зробить домівку індивідуальною та затишною. Однак навіть найкрасивіша втратить привабливість, якщо неправильно її розмістити. Звісно, легше підібрати вишивку під інтер’єр, ніж навпаки. Тому спочатку зважте, яка саме гаптована картина гармоніюватиме зі шпалерами, шторами чи меблями, а потім підбирайте схему. Асортимент схем нині дуже великий. До того ж не варто обмежуватися лише вишитими картинами. Штори, наволочки для подушок, покривала, скатертини – все це можна перетворити на мистецькі твори.
Вишивка доречна навіть у дизайні ванної кімнати. Дуже красивий вигляд мають рушники з елементами вишивки. Можна вигаптувати, приміром, лише куточок рушника чи оздобити нижній його край. Для вишивання на таких тканинах до них пристібають шматок канви, виконують на ній роботу, а потім нитки канви обережно витягують. До того ж у продажу є водорозчинний флізелін із нанесеною на нього схемою вишивки. Особливо доречні у ванній кімнаті вишивки на морську тематику.
На кухні вишивкою можна оздобити безліч предметів. Особливо доречні вишиті натюрморти, картини, на яких зображений посуд, квіти. Прихватки, скатертини, ерветки, чохли на чашки, банки та склянки, декоративні мішечки (у них можна тримати трави), чохли для табуреток. Якщо вишити кілька невеличких серветок і зафіксувати їх кольоровою стрічкою на кришках банок, матимете стильну прикрасу для кухні. Наповнити банки можна крупами чи висушеними квітами (наприклад, календули). Порада для господинь, які вишиватимуть скатертини: обов’язково накривайте їх зверху прозорою поліетиленовою скатертиною. Тоді ваша вишита річ слугуватиме багато років. А як приємно чаклувати біля плити у фартуху, оздобленому вишивкою!
Для спальні можна вишити стильну картину, оздобити подушки, пледи, покривала.
У дитячій кімнаті доречні вишивки із зображеннями героїв мультфільмів або казкових персонажів, для хлопчиків – із машинками, для дівчаток – із феями та принцесами. Навіть для підлітка можна вишити стильну картину із зображенням гітари, тварин чи, приміром, абстракцію.
У передпокої розмістіть вишивки, де зображено вулиці, міста, будинки. Однак часто передпокої погано освітлені. Світильник зазвичай розташовують над дверима, поряд висить ключниця. Її кришку й можна оздобити вишивкою. Зараз це дуже модно, а головне – функціонально.
У вітальні можна використовувати вишивку найрізноманітнішої тематики. Пам’ятайте, що будь-яка картина має впадати в око. Найкраще сприймаються композиції, розташовані на рівні очей. Можна вишити та розмістити на стіні кілька картин на одну тему. Бажано, щоб і рами до них були однакові. Особливо стильні так звані модульні картини, коли одне зображення складається з кількох картин, розміщених на певній відстані. Не обмежуйтеся лише вишивкою хрестиком. Гладь, вишивка стрічками, бісером, так звана алмазна вишивка – все це урізноманітнить інтер’єр. Не забувайте й про фон. Він має підкреслювати роботу. Тому бажано, щоб стіни, на яких висять картини, були однотонні або з ненав’язливим візерунком.
Модний і дуже красивий елемент інтер’єру – вишиті годинники. У продажу чимало заготовок зі схемою й навіть годинниковим механізмом. Можна власноруч оновити за допомогою вишивки старий циферблат.
Гарний вигляд мають оздоблені елементами вишивки штори та тюль. Одна знайома господиня з допомогою гаптованих серветок приховала потертості та плями на підлокітниках стареньких дивана та крісел – вийшло дуже стильно. Вишиті чохли можна зробити навіть для горщиків із квітами.
Окремо варто сказати про тематичні вишивки, якими оздоблюють домівку на свята – Різдво, Новий рік, Великдень. Зазвичай їх використовують лише раз на рік, але саме вони створюють атмосферу свята.
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА, дизайнер.