На запитання читачів відповідає заступник начальника управління — начальник відділу методології та організації роботи із застосування пенсійного законодавства Пенсійного фонду України м. Києва Людмила Грєбєннікова.
— Доброго дня! Я чорнобилець, 1 категорії, 2 групи. Працював машиністом. Цікавить, яку пенсію маю отримувати?
Львівська обл.
— У вашому випадку розмір пенсії залежить від періоду перебування, населеного пункту та кількості відпрацьованих годин у зоні відчуження та ступеню втрати працездатності, зазначеної у довідці МСЕК.
Мінімальний розмір пенсійної виплати для учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, 2 групи з 01.12.2020 складає 4510,95 грн (255 відсотків від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб).
— Отримую пенсію як державний службовець. Мені пропонують перейти на пенсію за віком, кажуть, так буде вигідніше. Чи обов’язкова моя особиста присутність для подання заяви і який розмір заробітної плати будуть враховувати, здійснюючи перерахунок?
Херсонська обл.
— Для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 (окрім випадків, коли її розмір більший за розмір одержуваної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на 01.10.2017, 01.03.2019, 01.05.2020) необхідно подати до територіального органу ПФУ заяву про перерахунок пенсії на спеціальному бланку, передбаченому постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1. Зазначену заяву можливо також відправити поштою або подати через веб-портал ПФУ.
— Як рахують стаж за роботу в колгоспі та чи включають до нього час догляду за дітьми? І ще одне: пенсію нам мають доставляти 17 числа, але, буває, отримуємо і 20, 22. Хіба це правильно?
Галина. Вінницька обл.
— Щодо часу роботи в колгоспі (до перетворення його на колективне сільськогосподарське підприємство), то в разі наявності документів (трудової книжки, довідки господарства (підприємства) чи архівної установи тощо), які підтверджують членство в колгоспі, стаж роботи в ньому до 01.01.66 р. зараховується як повний рік незалежно від кількості нарахованих трудоднів або відпрацьованих у ньому людино-днів. Починаючи з 01.01.66 р., кожний рік зараховується як повний, якщо членом колгоспу виконано встановлений мінімум трудової участі в ньому, в іншому випадку — за фактичною тривалістю. У разі відсутності документів, які підтверджували б членство в колгоспі, обчислення стажу здійснюється за фактичною тривалістю на підставі довідок про час роботи. При цьому він у будь-якому випадку зараховується за період, не раніше досягнення 14-річного віку.
У вашому випадку до страхового стажу за період до 01.01.2005 р. зараховується час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше, ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку.
Пенсії виплачуються щомісяця, не пізніше 25 числа, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера. Підприємства поштового зв’язку здійснюють їх виплату та доставку щомісяця протягом виплатного періоду, який триває з 4 по 25 число. Це може здійснюватись безпосередньо у відділеннях поштового зв’язку або з доставкою на домашню адресу пенсіонера згідно з графіком обслуговування за кожною доставочною дільницею. Якщо вам доставляють пенсію із запізненням, зверніться письмово до поштового відділення з проханням робити це згідно з графіком.
— Проживаю у чорнобильській зоні, 4 категорія. Маю 27 років стажу. У якому віці можу вийти на пенсію?
Токарчук. м. Вапнярка.
— Відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону №1058.
Для призначення такої пенсії подається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
З питання визначення права на даний вид пенсії рекомендуємо звернутися до територіального органу ПФУ за місцем проживання та надати вищезазначені документи та документи про стаж.
— Із 2008 року мені встановили ІІІ групу інвалідності. Розмір пенсії був незначний, і ніякі перерахунки не відбувались. Звернулась до районного відділу ПФУ, де відповіли, що отримую пенсію не за інвалідністю, а за віком! Запитання перше: на підставі яких документів мене без подання заяви перевели на таку пенсію? Друге: чи взагалі законно це, так як мої однолітки (жінки) виходять на пенсію за віком у 58 років?
З. Малокост. Миколаївська обл.
— Зі сказаного вами можу зробити висновок, що вас не переводили на пенсію за віком, бо, як вірно зазначили, ще його не досягли. Вам було встановлено пенсію по інвалдіності в розмірі пенсії за віком. Такий перерахунок для вас є більш вигідним. Радимо звернутися до територіального органу ПФУ за місцем проживання і з’ясувати це питання.
— Моя дочка — вчителька, їй 50 років, має 28 років і 6 місяців спеціального стажу. Коли матиме право вийти на пенсію?
Сумська обл.
— Пунктом 2-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058 передбачено право на пенсію за вислугу років, зокрема, педагогічних працівників за умови, якщо на день набуття чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. №2148-VII, тобто станом на 11 жовтня 2017 року, мають вислугу років, необхідну для призначення такої пенсії.
Право на призначення пенсії за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення, які обіймають посади, визначені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабміну від 04.11.93 р. №909 (далі — Перелік), за наявності спеціального стажу, встановленого пунктом «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Згідно з Переліком вчителі загальноосвітніх навчальних закладів мають право на призначення пенсії за вислугу років.
Водночас право виходу на пенсію за вислугу років незалежно від віку мають особи, вислуга років яких на відповідних посадах становить не менш як: 25 років — на 1 квітня 2015 року; 25 років 6 місяців — на 31 грудня 2015 року; 26 років 6 місяців — на 11 жовтня 2017 року. Право на пенсію ваша донька матимете в разі дотримання вищезазначених умов.
— Я — вдова ветерана військової служби, отримую пенсію у розмірі 3200 грн. Чи вірно це? Чула, ніби для такої категорії передбачено більший розмір.
Антоніна. Рівненська обл.
— Пенсії в разі втрати годувальника сім’ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення з неї, чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювань, одержаних у період проходження служби. А сім’ям пенсіонерів із числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за даним Законом — якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім’ї військовослужбовців, які зникли безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті. Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що зникли безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (ст.31).
Пенсії в разі втрати годувальника призначаються в розмірах:
а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених із військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, що загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з’єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, які є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника (при цьому дітям та іншим особам, зазначеним в абзаці другому ст.30 цього Закону, незалежно від того, чи перебували вони на утриманні загиблого (померлого) годувальника), — 70 відсотків грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї. Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім’ї, пенсія призначається у розмірі 90 відсотків грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менш ніж 40 відсотків на кожного непрацездатного члена сім’ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб із інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, що втратили обох батьків;
б) сім’ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, що померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби, — 30 відсотків заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї.
Додатково повідомляємо, що пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, що мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 01.12.2020 — 3538,00 грн).
З питання отримання інформації щодо розміру вашої пенсії та Закону, за яким її одержуєте після 01.12.2020 р., рекомендуємо звернутися до територіального органу ПФУ за місцем проживання (письмово або через веб-портал ПФУ).
— За три місяці маю право виходити на пенсію. Підкажіть, будь ласка, коли і з чого мені починати, куди найперше звертатися та з якими документами? Хотілося б отримати таку покрокову інструкцію.
Олена Уланович.
— Звернутись за призначенням пенсії можна не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Якщо ви не працюєте, подавати заяву про призначення пенсії потрібно до територіального органу Пенсійного фонду за місцем проживання. При цьому особиста ваша присутність не обов’язкова. Це може зробити уповноважена вами особа за наявності нотаріального доручення.
Для оформлення пенсії за віком необхідно подати наступні документи:
— заяву на спеціально встановленому бланку;
— паспорт;
— довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного коду;
— трудову книжку або інші документи про стаж;
— довідку про заробітну плату за періоди страхового стажу до 01.07.2000 р. помісячно в гривнях (за бажанням);
— для оформлення пенсійного посвідчення одну кольорову фотокартку;
— диплом;
— документи, які надають особливий статус (посвідчення ветерана війни, чорнобильське посвідчення тощо).
Необхідні для призначення пенсії документи подаються або в оригіналах, або в копіях, засвідчених нотаріально. При цьому копія з трудової книжки засвідчується адміністрацією підприємства за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються виключно в оригіналах.
У випадку, коли заява пересилається поштою, днем звернення вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо подаєте документи через веб-портал — вони скануються (скан повинен бути кольоровим, а не чорно-білим).
На прямій лінії чергувала Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.