На запитання читачів відповідає заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області Олена Юріївна ЗОРКА.
— Доброго дня! У 2014 році я вийшла на пенсію за вислугою років, як педагог. Але так склались обставини, що змушена була знову повернутись до роботи, і мені призупинили виплачувати пенсію за вислугою років. У 2020 році я досягла пенсійного віку і звернулась за призначенням пенсії за віком. Але при призначенні було враховано показник середньої заробітної плати за 2014 рік. Я продовжую працювати. Як мені в подальшому перераховуватимуть пенсію?
Н. Іванова. Миколаївська обл.
— Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон №1058) пенсія призначається довічно. Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону №1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Отже, при переведенні вас із пенсії за вислугу років на пенсію за віком мав бути врахований той показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Подальший перерахунок вашої пенсії проводитиметься відповідно до вимог ст.42 Закону №1058: за наявності не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії або не раніше, ніж через 2 роки після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, у зв’язку з проведенням її індексації.
— Мене цікавить липневий перерахунок пенсій. Прошу надати роз’яснення, які саме види пенсій чи їх складові підлягали перерахунку? На пенсію я вийшов у травні 2021 року.
Юрій Юрійович. Закарпатська обл.
— Із липня цього року було проведено кілька перерахунків пенсій, зокрема:
— у зв’язку зі збільшенням величини прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 1769 до 1854 грн), було переглянуто мінімальний та максимальний розміри пенсій, а також надбавки та підвищення, які залежать від цього розміру;
— підвищено мінімальні розміри пенсій по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи та мінімальні розміри пенсійних виплат для осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії;
— збільшено розмір щомісячної державної адресної допомоги для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності;
— підвищено розміри пенсій особам, що призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
— Маю до вас два запитання, Олено Юріївно. Перше — щодо себе. У мене ІІ група інвалідності, стажу — 16 років. Розмір пенсії 2150 грн. Чи передбачено перерахунок пенсії для такої категорії осіб? Друге запитання: моїй мамі 100 років. Вона вдова інваліда війни. Отримує пенсію по втраті годувальника. Чи має право на якусь доплату до пенсії?
Микола. Волинська обл.
— Формула, за якою визначається розмір пенсії, наведена в Законі №1058. Згідно з нею два чинники впливають на розмір пенсії: заробітна плата (дохід) застрахованої особи (яка визначається відповідно до ст.40 Закону) та коефіцієнт її страхового стажу (який обчислюється згідно зі ст.25 Закону).
За наданою вами інформацією, тривалість страхового стажу та заробітна плата, отримувані вами в період роботи, були невеликими. Відповідно, й визначений розмір пенсійної виплати є невисоким.
Для з’ясування питання складових пенсійної виплати, в тому числі і тих, що були перераховані з 01.07.2021, вам необхідно звернутися до органу Пенсійного фонду за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Щодо запитання проведення перерахунку пенсії вашій матері. Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії у разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Із 1 липня цього року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, збільшився, відповідно, підвищився і мінімальний розмір пенсії у разі втрати годувальника.
Діючим нормативно-правовим актом також передбачено встановлення щомісячної компенсаційної виплати в розмірі до 500 грн особам, які отримують пенсію і яким виповнилося 80 років і більше. Встановлення зазначеної виплати в іншому розмірі для осіб, котрі досягли 100 років, нормами діючого законодавства не передбачено.
— Я працюючий пенсіонер, але чомусь мені не було проведено автоматичний перерахунок пенсії. Поясніть. Дякую!
Л. Бухтата. Сумська обл.
— Умови проведення перерахунку пенсій врегульовані ст.42 Закону №1058. Так, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок її проводиться з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Якщо ж застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше 24 місяців страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше, ніж через 2 роки після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсій тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на його проведення.
Якщо вам не перерахували пенсію автоматично з 1 квітня цього року, значить, право на такий перерахунок було відсутнє.
Для вирішення питання виникнення права на проведення перерахунку пенсії згідно зі ст.42 Закону №1058 потрібно звернутися до органу Пенсійного фонду за місцем перебування на обліку.
— У мене 42 роки стажу, вік — 61 рік. Пенсію в липні мені не перерахували. Чому?
Ольга. Донецька обл.
— Відповідно до ст.42 Закону №1058 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст.28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють, після звільнення з роботи пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи.
Вам необхідно звернутися до органу Пенсійного фонду за місцем перебування на обліку для з’ясування питання переведення вас у категорію «непрацюючих» осіб.
— Знаю, що особам, які вийшли на пенсію у 2019–2020 рр., мають додавати по 100 грн. Я вийшла на пенсію у 2019 році, але цю доплату не отримала. Яка причина? І ще одне запитання: моя подруга має інвалідність ІІІ групи з дитинства. Отримує пенсію по втраті годувальника за померлого батька. Нещодавно померла і її мати. Чи має вона право отримувати пенсію по втраті годувальника за обох батьків?
Ольга Іванівна. Львівська обл.
— Для вирішення питання можливості встановлення зазначеної щомісячної доплати вам необхідно звернутися до органу Пенсійного фонду за місцем перебування на обліку.
Адже постановою Кабміну від 22.02.2021 №127 передбачено: якщо пенсії, призначені відповідно до Закону №1058 за зверненнями, які надійшли по 31 грудня 2020 р. включно, не підвищувалися відповідно до пункту 1 цієї постанови, а також не підвищувалися із січня по липень 2021 р. включно у зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом, з урахуванням абзаців першого, третього ч.1 та ч.2 ст.28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону, пункту 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 3 жовтня 2017 р. №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабміну від 26 березня 2008 р. №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», з 1 липня 2021 р., до таких пенсій установлюється щомісячна доплата в розмірі 100 гривень.
Щодо визначення розміру пенсії у разі втрати годувальника, то ст.37 Закону №1058 передбачено, що дітям-сиротам пенсія у зв’язку з втратою годувальника визначається, виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків. Пенсія на одного непрацездатного члена сім’ї буде встановлена у розмірі 50 відсотків пенсії за віком кожного померлого годувальника.
Отже, ваша подруга має право отримувати пенсію по втраті годувальника за обох батьків у зазначеному вище розмірі.
— Не працюю. Маю інвалідність ІІІ групи. Стажу маю 40 років, але пенсію отримую мінімальну. Пенсійного віку ще не досягла. Мені 57 років. Що можете порадити в моїй ситуації? Чи може бути пенсія більше мінімальної?
Світлана. Львівська обл.
— Статтею 33 Закону №1058 передбачено, що непрацюючі особи з інвалідністю III групи за наявності страхового стажу в жінок 30 років мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Для вирішення питання можливості збільшення вам розміру пенсії раджу звернутися до органу Пенсійного фонду з відповідною заявою (про встановлення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком).
— Коли в липні перераховували пенсії, мені цього не зробили. Маю інвалідність ІІ групи, отримую пенсію у розмірі 2200 грн. Чому мені в липні не здійснили перерахунок?
Олена Миколаївна. м. Київ.
— Постановою Кабміну від 22.02.2021 №127 встановлено, що з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону №1058 з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим ч.1 ст.28 Закону (35 років — чоловікам і 30 років — жінкам) не досягає 2200 грн, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
Ймовірно, вам був проведений перерахунок пенсії з 1 липня цього року, та оскільки після перерозподілу складових пенсійної виплати переглянутий розмір пенсії не перевищив величини 2200 грн, тому розмір вашої пенсії до виплати залишився незмінним.
— Ще продовжую працювати, хоча вже й пенсіонер. Пенсію мені було призначено у 2017 році. Але досі її не перераховували. Чому? І ще одне запитання: моя дружина вийшла на пенсію за вислугою років. У травні вона досягла пенсійного віку. Чи потрібно їй звертатись до Пенсійного фонду?
Володимир Васильович. Харківська обл.
— Статтею 25 Закону №1058 в редакції, чинній до 11.10.2017, було передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, який застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається, виходячи з величини оцінки одного року страхового стажу, що дорівнює 1,35 відсотка.
Відповідно до Прикінцевих Положень Закону (зі змінами, внесеними з 11.10.2017) пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 відсотка.
У разі, якщо після проведення перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Після призначення пенсії вам проводилися всі передбачені законодавством перерахунки, в тому числі, й у зв’язку зі збільшенням тривалості страхового стажу. Розмір пенсії збільшувався, при цьому зменшувалася доплата до попередньо встановленого розміру пенсії (тобто, відбувався перерозподіл складових пенсійної виплати). Зазначене і пояснює те, що ви не відчули проведення перерахунку пенсії.
Лише тоді, коли доплата до попереднього розміру пенсії буде визначена як «0», отримаєте до виплати збільшений розмір пенсії.
Щодо іншого запитання, стосовно вашої дружини. Законом передбачено, що розмір пенсії за вислугу років, як і розмір пенсії за віком, визначається відповідно до ст.27 та з урахуванням норм ст.28 цього Закону. Тобто механізм обчислення розміру пенсії (як за вислугу років, так і за віком) є однаковим. Тому перехід на пенсію за віком не призведе до збільшення розміру пенсійної виплати.
— Чи буде перерахунок пенсій для осіб, які виходили на заслужений відпочинок ще за часів Радянського Союзу? Мені 80 років.
Марія. Львівська обл.
— Із 1 січня 2004 року набув чинності Закон №1058. Згідно зі ст.5 виключно цим Законом визначаються зокрема умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Відповідно до ст.43 Закону перерахунок пенсій за віком, призначених до набрання ним чинності, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Отже, з 1 січня 2004 року вам проводиться обчислення розміру пенсії за нормами, визначеними Законом №1058.
Розмір пенсії неодноразово переглядався у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також прийнятих нормативно-правових актів.
Так, зокрема, згідно з постановою Кабміну від 16.09.2020 р. №849 (зі змінами) до пенсії вам була встановлена щомісячна компенсаційна виплата в розмірі 500 грн як особі, якій виповнилося 80 років.
— Вийшов на пенсію у 2014 році, як тракторист-машиніст. Маю 34 роки стажу. Отримував хорошу заробітну плату, а от пенсія чомусь незначна. Що порадите?
Євген. Харківська обл.
— На розмір пенсії за віком впливають два показники: коефіцієнт страхового стажу та заробітна плата застрахованої особи, визначені відповідно до статей 25, 40 Закону №1058.
Для отримання інформації щодо показників, з яких проводиться обчислення розміру пенсії, складових пенсійної виплати, а також шляхів збільшення розміру пенсії вам необхідно звернутися до органу Пенсійного фонду України за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Таке звернення може бути як усним (на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв’язку через визначені телефонні гарячі лінії), так і письмовим, в тому числі за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua).
На прямій лінії чергувала Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.