На запитання відповідає головний спеціаліст відділу роботи з договорами з аптеками Ірина Ліштаба
— Пані Ірино, вдячні, що завітали на пряму лінію «Порадниці»! Що насамперед мають знати читачі про урядову програму реімбурсації «Доступні ліки 2019» і які досягнення в її впровадженні?
— Урядова програма реімбурсації «Доступні ліки» з 1 квітня перейшла в адміністрування Національної служби здоров’я України. Що це означає для пацієнта? По-перше, рецепт на лікарські засоби в рамках програми став лише електронним. Виписує його терапевт, сімейний лікар або педіатр, якому ви подали декларацію про вибір лікаря. І простежте, щоб у декларації був вказаний ваш актуальний номер телефону. Саме на нього надійде повідомлення з номером електронного рецепта та кодом підтвердження.
Лікар виписує міжнародну непатентовану назву (МНН), тобто діючу речовину. Всього в переліку урядової програми реімбурсації «Доступні ліки» 23 таких МНН, які поширюються на 258 лікарських засобів. Далі пацієнт звертається до аптеки і сам вибирає ліки за електронним рецептом.
По-друге, тепер пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та діабетом другого типу можуть отримувати потрібні їм лікарські засоби не лише в аптеці за місцем проживання, а у будь-якій аптеці, яка підписала договір з НСЗУ. «Впізнати» таку аптеку можна за наліпкою «Тут є доступні ліки». Також дізнатися про аптеки, які відпускають «Доступні ліки», можна, зателефонувавши до контакт-центру Національної служби здоров’я за коротким номером 16 77.
На час нашої розмови в Україні виписано майже 2,5 млн. електронних рецептів, з-поміж них отоварених — близько 80 відсотків, причому за 22 відсотками електронних рецептів ліки відпускають у першу годину з моменту виписування. За дешбордом виписаних і відпущених електронних рецептів, що опублікований на офіційному сайті НСЗУ, середній вік учасника програми 67,5 років, а найпопулярніші з виписаних ліків — бісопролол.
— Чи можна отримати ліки в аптеці в іншому місті чи районі, ніж там, де виписано рецепт?
— Так, пацієнт може отримати ліки в будь-якій аптеці, котра буде зручною для нього. Люди вже не прив’язані до місця виписки рецепта, як було раніше.
— Якщо кошти на ліки розподіляються за територіальним принципом, що робити лікареві або аптекам, коли раптом у якомусь районі вони закінчаться?
— Насправді територіальний принцип розподілу фінансування припинено з 1 квітня. Якщо раніше кожний регіон отримував певний «шматочок» держбюджету на забезпечення програми, то тепер діє єдина державна бюджетна програма, за якою відбувається фінансування, а контроль за використанням коштів забезпечує єдиний платник. Це дає змогу запобігти недофінансуванню чи перефінансуванню в окремих районах, коли десь виписали значно більше рецептів, а десь — навпаки. Оскільки перерозподіл коштів — процес тривалий і непростий, попередню програму часом вимикали ще в середині місяця.
Зараз пацієнтам потрібно знати, що всі виписані рецепти забезпечені фінансуванням. Маючи рецепт, пацієнт може бути впевненим, що отримає ліки за ним, а аптека, що відпустила ліки за електронним рецептом, отримає відповідне відшкодування від держави.
— І все ж для пацієнта не завжди зручно, коли лікарські засоби зі списку «Доступні ліки» відпускають лише в формі електронного рецепта. Адже не всі мають мобільні телефони і не в кожній дільничній амбулаторії є Інтернет. І з такою ситуацією доволі часто стикаються наші читачі.
— Національна служба здоров’я України розпочала адміністрування урядової програми реімбурсації «Доступні ліки» за новим принципом — з використанням електронного рецепта. Він дає змогу адмініструвати програму, операціоналізувати її, здійснювати відшкодування аптечним закладам. Також електронний рецепт має ряд переваг — серед них вільний вибір аптеки, де отримати ліки, чи можливість отримати електронний рецепт, зателефонувавши до свого лікаря первинної ланки.
Працюючи над його розробкою, ми передбачили можливість отримання такого рецепта, зокрема й тими пацієнтами, які не мають мобільного телефону та уклали декларацію без нього. Таким лікар має змогу роздрукувати інформацію про номер рецепта та код підтвердження.
Щодо пацієнтів, які уклали декларацію за номером телефону, застосовується онлайн-метод автентифікації: на їхній номер мобільного надходить смс із номером рецепта і кодом підтвердження. В обох випадках лікар роздруковує пацієнту інформацію про електронний рецепт, яка зокрема містить дані про ліки та спосіб застосування!
Що ж до ситуації з Інтернетом, НСЗУ працює із закладами лише в електронній системі охорони здоров’я — тут подають декларації, укладають договори та виписують електронні рецепти. Тож перед запуском електронного рецепта й урядової програми реімбурсації ми зібрали дані, наскільки лікарі первинної ланки забезпечені комп’ютерною технікою та доступом до мережі Інтернет. Як з’ясувалося, на старт програми було обладнано 97 відсотків робочих місць лікарів первинної ланки; всі вони мають змогу виписувати електронні рецепти своїм пацієнтам.
— Добрий день! У мене запитання: які ліки безкоштовно доступні астматикам?
— За програмою «Доступні ліки» ваш сімейний лікар, терапевт або педіатр має змогу виписати лікарські засоби сальбутамол, будесонід та беклометазон.
— А інші ліки, наприклад, церебіт?
— Лікарські засоби, які не входять до переліку лікарських засобів, що підлягають відшкодуванню, фінансують з інших джерел, наприклад, за рахунок місцевого бюджету.
— Людмила з Борисполя турбує. Виписала електронний рецепт у сімейного лікаря за «чорнобильським» посвідченням 1 категорії (я інвалід ІІ групи) на 84 пігулки, та завідувачка нашої аптеки №24 видала мені лише 56 пігулок, а рецепт на сиднофарм узагалі повернула. Чи правомочні такі дії?
— Якщо вам було виписано електронний рецепт за програмою, то фармацевт відпустив би всю кількість лікарського засобу, яка вказана в рецепті, інакше це порушення чинного законодавства.
Щодо відмови за другим рецептом, то лікарський засіб сиднофарм не входить до програми «Доступні ліки». Швидше за все, виписані вам лікарські засоби фінансують за рахунок коштів місцевого бюджету відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.98 р. №1303.
— Я в «Порадниці» прочитала, що чорнобильцям 1 категорії всі ліки виписують безкоштовно!
— Лікарські засоби фінансують із різних джерел. Якщо захворювання пов’язані з Чорнобильською катастрофою і маєте відповідну категорію, то цю групу пацієнтів забезпечують лікарськими засобами за кошти місцевого бюджету за іншою програмою — відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.98 р. №1303. Тож якщо лікарський засіб вам не відпустили у зазначеній рецептом кількості, зверніться до органів місцевої влади, які фінансують цю програму.
— Пані Ірино, а чи може від імені літнього пацієнта (або пацієнта-інваліда), який не виходить з дому, звернутися до аптеку з паперовою копією його електронного рецепта родич, сусід, соціальний працівник?
— Отримати ліки за електронним рецептом може той, хто має номер рецепта та код підтвердження. Якщо це родич хворого — так, ліки в аптеці йому відпустять.
— Чому аптеки уникають участі в програмі реімбурсації, а ті, що приєдналися, часто нарікають, що їм не відшкодовують коштів за програму «Доступні ліки»? Яка ситуація насправді?
— Участь аптек у цій програмі наразі добровільна. Укласти відповідний договір може будь-яка аптека, котра має ліцензію на роздрібну торгівлю лікарськими засобами, підключилася до електронної системи охорони здоров’я, має змогу подати відповідну заяву на договір і долучитися до програми. Станом на 6 червня укладено вже 1010 договорів, до програми приєдналося понад 6,6 тис. аптек, з яких понад 60 відсотків уже відпускають ліки.
Наразі Національна служба здоров’я України здійснила 4 оплати за відпущені ліки, тож усі аптечні заклади, які працюють за договором, уже отримали
відшкодування вартості ліків. Швидкість відшкодування залежить від самого закладу; звіт формується в системі першого ж дня по завершенні попереднього звітного періоду, і що швидше аптека підпише його та надішле до НСЗУ, то швидше отримає відшкодування. Звертаю увагу, що всі виписані електронні рецепти забезпечені фінансуванням, тож відпустивши рецепт за програмою «Доступні ліки», аптека обов’язково отримає за нього гроші.
— Нині під програму «Доступні ліки» підпадають лише пацієнти з астмою, діабетом 2-го типу і серцево-судинними захворюваннями. Чи поширюватимуть програму на пацієнтів з іншими захворюваннями, а якщо так, то коли?
— Ці 3 групи захворювань належать до пріоритетних станів; за статистикою близько 70 відсотків смертей в Україні пов’язано із захворюваннями серцево-судинної системи. У 2019 р. розширення програми щодо кількості МНН не планується; може збільшитися лише кількість лікарських засобів у рамках цих самих 23 МНН.
— А чому до переліку «Доступні ліки» не увійшли препарати для онкохворих? Адже смертність від раку — на другому місці в Україні.
— Лікарські засоби, які використовують для лікування онкологічних хворих, фінансують коштами бюджету за іншими програмами; наприклад, велику кількість таких ліків закуповують через міжнародні організації.
— Чому рецепти на препарати за програмою «Доступні ліки» не виписують лікарі-фахівці — ендокринолог, кардіолог, пульмонолог, імунолог?
— До програми «Доступні ліки» входять захворювання, які добре лікуються на амбулаторному рівні. У більшості країн їх успішно лікують на первинній ланці, тобто сімейні лікарі, терапевти та педіатри. Тому саме вони й виписують рецепти.
— Чи має лікар, виписуючи рецепт, пропонувати кілька назв препаратів на вибір?
— Лікар виписує лікарський засіб за міжнародною непатентованою назвою, тобто діючою речовиною, а пацієнт сам обирає конкретний лікарський засіб з переліку між препаратом вітчизняного та імпортного виробника, ліками з доплатою чи без неї. Всі лікарські засоби в нашій програмі зареєстровані й із доведеною ефективністю.
— Чи має сімейний лікар, виписуючи рецепт, знати про наявність ліків у закладах, які беруть участь у програмі? І чи має пацієнт «бігати» по аптеках у пошуках потрібного?
— На сайті Національної служби здоров’я України є карта аптек — учасниць урядової програми «Доступні ліки», де зазначено телефони аптек, які відпускають ліки. За цими телефонами можна попередньо навести довідки, а за відсутності потрібних ліків — замовити їх і зачекати день, поки привезуть, або ж звернутися до іншої аптеки.
— Чи потрібне пацієнтові зі встановленим раніше діагнозом комплексне медичне обстеження, щоб сімейний лікар виписав рецепт за програмою «Доступні ліки»?
— Це вирішує лікар, якому ви подали декларацію.
Пряму лінію провела Ольга ГОЙДЕНКО.