Якщо й досі надаєте перевагу лісовій красуні, прикрашаючи свій дім до новорічно-різдвяних свят, то це питання для вас є актуальним, чи не так? Віднести її на смітник, погодьтеся, не найкращий варіант. Та й деревце ще може принести чимало користі.
ЯК ЗДАТИ НА УТИЛІЗАЦІЮ
У великих містах є спеціальні служби, які збирають дерева після свят на переробку. З них виробляють:
* добрива для сільського господарства;
* сировину для деревинно-стружкової плити та упаковки;
* паливо;
* косметичні засоби та лікарські препарати.
Тому поцікавтеся у ЖКГ, чи є у вашому місті центри з утилізації сміття. І якщо подібна практика існує, то можете винести ялинку надвір, де її заберуть співробітники служби.
ЧИ МОЖНА ВКОРЕНИТИ ЯЛИНКУ
Зрубане дерево не можна посадити знову. Але можна розмножити гілочки живцюванням. Для цього знадобиться ґрунтосуміш, що складається з рівних частин річкового піску, хвойної землі та садового ґрунту.
Живці відривайте з бічних гілок ялинки, при цьому вибирайте дворічні прирости завдовжки 10–15 см.
Процес укорінення:
1. Видаліть із нижньої частини гілочки хвої і поставте живець на 2–3 год. у воду. Це забере зайву смолу.
2. Обробіть зріз Кореневіном чи іншим стимулятором росту.
3. Полийте субстрат теплою водою та акуратно заглибте пагін на третину довжини під кутом 45–60 градусів.
4. Злегка утрамбуйте ґрунт і накрийте поліетиленом.
5. Поставте горщики в тепле місце з розсіяним світлом.
Щоб пагони прижилися, необхідно підтримувати в тепличці високу вологість. Для цього періодично обприскуйте ґрунт із пульверизатора, а також вносьте добрива для хвойних культур. Не забувайте провітрювати теплицю, інакше коріння пагонів загниє.
Вирощувати молоді рослини перед посадкою у відкритий ґрунт доведеться кілька років. Але прибирати їх з теплиці можна, як тільки гілочки укоріняться. Цей метод не дає 100 відсотків гарантії. Але навіть якщо вдасться виростити бодай одну ялинку, то вважайте це перемогою.
У ГОСПОДАРСТВІ
Досвідчені садівники знають, як використати новорічну ялинку після свят. Адже на присадибній ділянці для лісової красуні знайдеться безліч застосувань:
1. Опалою хвоєю мульчують пристовбурні кола плодових дерев і чагарників.
2. Якщо на дачі є лазня, то з гілок роблять віники. Правда, перед їх використанням потрібно розпарювати хвою в окропі 15–20 хв. Інакше знайомство з таким віником буде не найприємнішим.
3. Стовбур ялинки використовують як дрова для каміна.
4. Тонкими гілочками вкривають молоді культури, щоб захистити від морозу.
Крім того, деревину подрібнюють на тріски, якими присипають посіви. Полуниця, мульчована в такий спосіб, не гниє, а картопляні грядки оминають шкідники.
До того ж ялинці можна знайти декоративне застосування. Наприклад, розпиляти стовбур на однакові кругляки та зробити з них гарний паркан для клумби.
А ось використовувати ялинку як дрова для мангала не рекомендується. У смолі її деревини містяться шкідливі сполуки, що виділяються під час горіння. І замість смачного шашлику вийдуть досить небезпечні ласощі.
КОРМ ДЛЯ ТВАРИН
Гілки ялини чи сосни стануть справжніми ласощами для кіз та овець. Використані ялинки також із задоволенням заберуть у найближчий зоопарк, адже їхніми гілками ласують слони, олені та антилопи. Але й іншим тваринам знадобиться хвойна красуня. З її гілок будують курені для мавп і роблять теплі підстилки для тигрів та вовків.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.