У грудні мистецький світ відзначає 120-річчя з дня народження геніальної української художниці Катерини Білокур. Про неї один із найвидатніших митців XX століття Пабло Пікассо казав: «Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б увесь світ заговорити про неї!»
В історію світового мистецтва неперевершена українка увійшла з серією неповторних картин-етюдів. Найбільше любила малювати квіти, ті, що росли біля її сільської хати у Богданівці нині Яготинського району на Київщині (тоді Пирятинського району Полтавської губернії), і за двором, на вигоні, у лісі. У натюрмортах поєднувала троянди, півонії, лілії, жоржини, мальви, хризантеми з соняхами, польовими дзвіночками і ромашками. Любила малювати калину, і все, що росте на городі та в садку – буряк, картоплю, редиску, огірки, червонобокі яблука.
Народилася художниця 7 грудня 1900 року в заможній селянській сім’ї, глава якої найбільше турбувався про те, як нагодувати та вдягти рідних. Донька ж хотіла малювати – маленькою дівчинкою брала вуглинки і зображувала листочки, квіти, галявинки, де траплялося. Катерину в школу не віддали, гадали, щоб пасти корів, грамота не потрібна. Тож талановиту дівчину без початкової шкільної освіти не прийняли ні в Миргородський керамічний технікум, ні в Київський театральний, куди принесла свої малюнки замість свідоцтва про освіту. Там на них навіть не глянули.
Перші свої картини юна художниця писала саморобними фарбами, які готувала з бузини, цибулі, калини, пензлі робила з шерсті котів і корів, з гілочок вишні. В сім’ї талант дівчини не помічали, батько забороняв їй братися за фарби. 34-річна Катерина у відчаї пішла топитися, з крижаної річки витягла її мати.
Допомогла художниці інша геніальна українка – співачка Оксана Петрусенко, якій у 1940-х роках, почувши по радіо пісні у її виконанні, Катерина Білокур написала листа та з малюнками відіслала за адресою: «Київ, академічний театр, Оксані Петрусенко». Співачку вразили і щиросердність, і талант сільської художниці, й вона попросила директора полтавського Будинку народної творчості підтримати мисткиню з Богданівки.
Перша виставка картин Катерини Білокур відбулася саме в Будинку народної творчості, а наступна – у Музеї українського народного декоративного мистецтва. У 49 років художниця-самоучка, котра не мала ніякої освіти, стала членом Спілки художників України.
За своє життя геніальна українка намалювала понад 130 картин – збереглися не всі. У 1957 році в Парижі, в експозиції Міжнародної виставки сучасного мистецтва, що проходила у Луврі, разом із творами інших радянських художників експонувалися три її роботи: «Цар Колос», «Берізоньки» і «Колгоспне поле». Там їх і побачив видатний іспанський та французький художник Пабло Пікассо, який був вражений майстерністю Катерини Білокур. «Громадянку села Богданівка» він назвав геніальною і порівняв із іншою визначною художницею-самоучкою – Серафін Луїз із Санлі.
До ювілею нашої видатної землячки, що захворіла й пішла у вирій на 61-му році життя, в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкрилася виставка «Катерина Білокур. Життя в обіймах квітів». На виставці, що відбувається в рамках культурно-мистецького проєкту «БІЛОКУР» за підтримки Українського культурного фонду та за участі восьми музеїв України та Школи анімації Pause to Play, представлено 37 робіт мисткині з колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва, що є однією з найкращих збірок художниці. Три картини – «Портрет племінниць художниці», «Будьте здорові, з урожаєм», «XXX СРСР» – переважна більшість відвідувачів побачить уперше. Ці роботи довгий час зберігалися в музейних фондах.
Кілька творів Катерини Білокур експонують інші музеї – Національний музей Тараса Шевченка, Літературно-меморіальний музей-квартира Павла Тичини, Літературно-меморіальний музей-квартира Миколи Бажана.
Завдяки новітнім технологіям шанувальники творчості майстрині, котра народилася в українському селі й завдяки таланту та любові до малювання піднялася до вершин світового мистецтва, вперше побачать картини «Цар Колос», «Берізоньки».
На ювілейній виставці, що триватиме до 31 березня наступного року, представлено й листи Катерини Білокур.
Орися ВЕЛИЧКО.