На запитання читачів та редакції відповідає головний фахівець відділу моніторингу потреб населення аналітичного управління Департаменту замовлення медичних послуг та лікарських засобів НСЗУ Наталія ГНАТЮК.
— Пані Наталю, багатьох наших читачів, які попередньо надіслали свої запитання на пряму телефонну лінію, цікавить, якими саме препаратами розширено перелік «Доступних ліків» і як їх отримати?
— З 1 жовтня перелік ліків, які входять до урядової програми реімбурсації «Доступні ліки», розширено препаратами для лікування цукрового та нецукрового діабету, епілепсії, розладів психіки та поведінки.
Загалом до програми реімбурсації додано 62 нових лікарських засобів: 5 — для лікування нецукрового діабету, всі безоплатні; 57 — для лікування розладів психіки та поведінки, епілепсії, з них 18 — повністю безоплатні.
Щоб отримати ці препарати за програмою «Доступні ліки», необхідний електронний рецепт. З ним пацієнт обирає будь-яку аптеку, в будь-якому регіоні країни, яка має договір із НСЗУ за відповідним напрямом реімбурсації. Вартість препаратів аптеці відшкодує Національна служба здоров’я України.
Електронний рецепт на потрібні ліки пацієнту з нецукровим діабетом може виписати ендокринолог або сімейний лікар, з яким укладено декларацію; пацієнту з епілепсією, невротичними розладами — невролог або психіатр; пацієнту із розладами психіки та поведінки — психіатр.
Виписці першого електронного рецепта обов’язково має передувати створення та внесення до електронної системи охорони здоров’я індивідуального плану лікування. Там лікар — ендокринолог, невролог або психіатр (залежно від захворювання) — фіксує встановлений діагноз пацієнта та призначення відповідних ліків. На основі індивідуального плану лікування формуються електронні рецепти.
— А як потрапити на первинну консультацію до ендокринолога або невролога для встановлення діагнозу та складання індивідуального плану лікування безоплатно?
— Для цього потрібне електронне направлення, яке зможе виписати сімейний лікар. Для звернення до психіатра електронне направлення не потрібно. Також направлення не потрібно пацієнту, який вже має встановлене хронічне захворювання та лікуючого лікаря.
— Яких змін зазнає система забезпечення пацієнтів інсулінами з 1 жовтня?
— Зараз фінансування програми відбувається за субвенцією. Такий принцип працює з квітня 2016 року, відколи діє Програма відшкодування вартості препаратів інсуліну, затверджена постановою КМУ №239. Але цей механізм має певні недоліки.
Перше — недостатній розмір субвенції для стовідсоткового забезпечення потреб пацієнтів із цукровим діабетом. Така фрагментація бюджету спричиняє залежність програми від рішень місцевої влади. Тобто місцеві бюджети змушені дофінансовувати програму. Але не всі спроможні, й тому існують ризики щодо забезпечення там пацієнтів життєво необхідними препаратами. Вони не є захищеними протягом усього місяця. Часто траплялись ситуації, коли інсулінів вистачало лише на перші дні місяця, все інше залежало від місцевих бюджетів і спроможності пацієнтів сплачувати за свої ліки. Також через недостатнє фінансування протягом року та особливо в період закінчення бюджетного року інсулінозалежні пацієнти змушені були приймати менші дози препаратів, ніж їм було призначено, або й зовсім пропускати їх. Це впливало на їх стан здоров’я та якість життя.
Звісно, хворий не повинен залежати від рішень місцевої влади та фінансової спроможності кожної області, якщо це — державна гарантія таких препаратів, як інсулін. Доступ до лікування не має залежати від того, як швидко пацієнт дійшов до лікаря та аптеки. Інсуліни мають бути доступними увесь місяць, увесь рік.
Але навіть тієї суми недостатньо, щоб забезпечити кожного пацієнта бажаним типом і формою випуску інсуліну, проте достатньо, щоб забезпечити гарантованим інсуліном згідно з визначеними категоріями.
Другий важливий недолік — слабкий моніторинг. Тобто чинний реєстр не збирає необхідні дані, щоб держава мала повну картину, як пацієнти забезпечуються інсулінами. Це також не дає можливості адекватно аналізувати дані та прогнозувати потребу в лікарських засобах і відповідні бюджетні витрати.
Тому потрібно було змінити правила. З 1 жовтня реімбурсацію інсулінів адмініструє НСЗУ.
Необхідність змін та встановлення чітких і зрозумілих правил програми реімбурсації як для пацієнтів і лікарів, так і для виробників та дистриб’юторів інсуліну є очевидною. Національна служба здоров’я стане єдиним платником за програмою. Усі учасники процесу користуватимуться тими перевагами, які надає єдиний платник НСЗУ, як це зараз відбувається з програмою «Доступні ліки».
З 1 жовтня і до кінця року на програму виділено 660 млн грн. Цього достатньо, аби забезпечити всіх пацієнтів інсуліном (безоплатно або з доплатою) — за умови запровадження та дотримання певних чітких правил.
Відповідно, алгоритм дій лікаря-ендокринолога та маршрут пацієнта дещо зміниться.
— Що ж найперше потрібно знати таким пацієнтам?
— Держава гарантує пацієнтам із цукровим діабетом доступ до базового лікування інсулінами. Базове лікування — це можливість отримати необхідну форму препаратів інсуліну, згідно з категорією та станом пацієнта — безоплатно.
Рецепт на препарати інсуліну стає електронним, і він дійсний на всій території України. За е-рецептом пацієнт отримує інсулін або безоплатно, або з доплатою.
Щоб отримати електронний рецепт, пацієнту необхідно мати індивідуальний план лікування із зазначенням діагнозу та визначенням типу й дозування інсуліну. Цей план, складений ендокринологом, фіксується в електронній системі охорони здоров’я.
До речі, в подальшому електронний рецепт зможе також виписати й сімейний лікар. Отож тим, хто ще не обрав лікаря, який надає первинну медичну допомогу, потрібно це зробити вже зараз.
Зверніть увагу: сімейний лікар виписує електронний рецепт відповідно до плану лікування, складеного ендокринологом. Змінити призначення ендокринолога сімейний лікар не зможе. Тому при закінченні кількості інсуліну за планом лікування сімейний лікар направляє пацієнта до ендокринолога для коригування або створення нового плану. А до кого звертатись за повторним рецептом, пацієнт обирає самостійно. Це сприятиме кращому доступу до потрібних лікарських засобів.
— Добрий день! Чув, що за «Доступними ліками» можна тепер отримувати препарати від епілепсії та розладів психіки й поведінки. Куди мені найперше звернутися?
Валентин.
— Будь-який пацієнт, котрий має такі проблеми, найперше звертається до свого лікуючого лікаря — психіатра або невролога. Вони встановлюють діагноз, вносять дані до електронної системи охорони здоров’я і виписують відповідний електронний рецепт на препарати, що включені до програми «Доступні ліки».
— Пані Наталю, такі пацієнти можуть звернутися виключно до профільного фахівця, чи й до сімейного лікаря?
— Так, тут є певна відмінність. Якщо за програмою «Доступні ліки» зазвичай виписують рецепти лікарі первинної медицини — сімейні, терапевти, в тому числі стосовно інсулінів — вони можуть виписувати призначення після лікаря-ендокринолога, тобто пацієнту вже не треба повторно звертатися за рецептом до ендокринолога, то щодо розладів психіки, епілепсії рецепти виписують тільки профільні лікарі-фахівці, відповідно, психіатри та неврологи.
— Лікування таких захворювань передбачає застосування непростих, так би мовити, препаратів, зокрема транквілізаторів. Чи є на якісь із них певні обмеження?
— Усе — на розсуд лікаря-фахівця, котрий має знати, які саме препарати включені в перелік. А вони всі доступні. Обмежень із боку НСЗУ немає. Лікуючий лікар сам приймає рішення, яку тактику лікування обирати, які обстеження, яку терапію, аби полегшити стан свого пацієнта.
— Доброго дня! Працюю фельдшером на ФАПі, й до мене звернувся ветеран війни, котрий має інвалідність ІІ групи, із запитанням, на які доступні ліки він може розраховувати?
Руслан. Чернігівська обл.
— За програмою «Доступні ліки» є перелік лікарських засобів, вартість яких відшкодовується відповідно до постанови Кабміну №133, де вказані міжнародні запатентовані назви. Вашому пацієнту раджу зателефонувати на гарячу лінію НСЗУ 16-77, де скажуть, які конкретно лікарські засоби йому можуть бути призначені, або ж безпосередньо звернутися до свого сімейного лікаря, котрий і виписує рецепти за програмою «Доступні ліки».
— Як часто він може звертатися за цими ліками?
— Усе вирішує лікуючий лікар — сімейний або терапевт, відповідно до наявних у пацієнта діагнозів. Максимальний курс лікування, що може бути призначений за електронним рецептом, — 90 днів, тобто тримісячний курс лікування. Потім пацієнт повторно звертається до свого лікаря, котрий призначив йому лікування, за новим рецептом. Дуже важливо для таких пацієнтів зазначити, що ці рецепти можна отримувати в телефонному режимі. Тобто не обов’язково приходити на прийом. Оскільки пацієнти мають хронічні захворювання та їх лікування є періодичним і повторюваним, вони зв’язуються по телефону зі своїми лікуючими лікарями, й ті виписують їм електронні рецепти на вже раніше призначені лікарські засоби. І, відповідно, це полегшує пацієнту доступ до лікарських засобів.
— Ще хотів уточнити: як довго є дійсним електронний рецепт?
— Із того моменту, як пацієнту приходить на мобільний телефон СМС з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці, або лікар роздруковує цей електронний рецепт, на якому вказана дата, він діє 30 днів. Якщо за цей час пацієнт із якихось причин не зміг забрати свої ліки в аптеці чи їх там не було в наявності, рецепт анульовується. Проте це не означає, що пацієнт втрачає можливість отримати новий. Він знову може звернутися за новим електронним рецептом до свого лікуючого лікаря. Але важливо розуміти, що коли 30-деннний термін ще не сплив, то повторний рецепт виписати не можна. Спочатку треба неодмінно погасити той, попередній.
— Пані Наталю, скажіть, будь ласка, де можна дізнатися, які конкретно доступні ліки передбачені для лікування бронхіальної астми і з якою доплатою, коли така є?
Ганна. Закарпатська обл.
— Ця інформація є на сайтах Міністерства охорони здоров’я та НСЗУ. Якщо у вас немає технічної можливості ознайомитися з нею, ми рекомендуємо всім пацієнтам телефонувати на нашу гарячу лінію 16-77. Вона безкоштовна, працює цілодобово. Там завжди є фахівці, котрі зможуть вам допомогти. Крім того, найперший і найпростіший спосіб — звернутися до свого сімейного лікаря чи до терапевта, які виписують лікарські засоби, й отримати всю необхідну вам інформацію.
— Мене ось зокрема цікавить пульмікорт?
— Так, він є в програмі «Доступні ліки». Його можна отримати з доплатою. Суму доплати за ту чи іншу форму випуску ви можете дізнатись в аптеці безпосередньо перед отриманням лікарського засобу за електронним рецептом. Окремо, важливо додати, ви можете отримати безоплатно лікарський засіб із тією самою діючою речовиною, але іншої торгівельної назви.
— Скажіть, будь ласка, якщо я не знайшла своїх ліків в аптеці нашого селища, чи можу розраховувати, що мені їх видадуть в обласному центрі?
Алла. Хмельницька обл.
— Основний принцип програми «Доступні ліки» полягає в тому, що ми не прив’язані територіально до свого населеного пункту чи до конкретної аптеки. Пацієнт із електронним рецептом на будь-які ліки, передбачені програмою, може звернутися до будь-якої аптеки, яка уклала договір із НСЗУ (вони мають відповідні наліпки — «Тут є Доступні ліки») й отримати необхідні препарати. Тобто відповідь на ваше запитання: так, можна отримати свої ліки й у Хмельницькому, звернувшись до аптеки, що працює за цією програмою. Знову ж таки, ця інформація є у нас на сайті — з картами, адресами, контактними телефонами таких аптек. Якщо ж у вас немає доступу до інтернету, телефонуйте на гарячу лінію НСЗУ 16-77, де вам нададуть вичерпну інформацію.
— Чула, що до програми «Доступні ліки» додали нові препарати. Чи передбачає вона підтримку онкохворих? Моя мама вже другий рік бореться з цією бідою, на лікування витрачаємо немалі гроші.
Надія Володимирівна. м. Житомир.
— На даному етапі до програми «Доступні ліки» і програми реімбурсації препарати для лікування онкологічних захворювань не включені. Наразі держава закуповує деякі лікарські засоби для таких хворих централізовано. Інформацію, на які саме ліки для своєї мами можете розраховувати, отримаєте в обласному Департаменті здоров’я.
— Хто має виписати мені рецепт на доступні ліки — сімейний лікар чи профільний спеціаліст?
Василь Назарович. Вінницька обл.
— Тут є певні нюанси, про що я вже відповідала сьогодні. Лікар ПМД, сімейний лікар виписує лікарські засоби за програмою «Доступні ліки». Також він може виписувати лікарські засоби на препарати інсуліну та для лікування цукрового діабету за умови, що створено план лікування і здійснено відповідні призначення лікарем-ендокринологом. Інші лікарські засоби, зокрема для лікування розладів психіки, епілепсії призначають профільні лікарі-фахівці — відповідно психіатри та неврологи.
— Підкажіть, чи можна отримати ліки не за місцем реєстрації, а проживання? Чи діє смс-код, направлення на всій території країни?
Алла.
— Так, електронний рецепт діє на території всієї країни. Пацієнт може звернутися з ним у будь-яку аптеку, що уклала договір із НСЗУ, й отримати необхідні ліки.
— Уже кілька тижнів не виходжу з дому. Чи можуть мої родичі отримати безкоштовні ліки замість мене? І якщо так, що для цього потрібно?
Надія Оксентіївна.
— Якщо ви користуєтесь програмою «Доступні ліки» і маєте смс-код, то будь-хто, кому ви його повідомите, може забрати в аптеці ваші ліки. Там ніхто не перевіряє, наприклад, паспорт особи. Тобто є номер електронного рецепта, і відповідно будь-хто, знаючи його, може отримати ліки.
— Чи потрібно додатково звертатись до вузького спеціаліста, якщо вже маєш діагноз, у рамках розширеного переліку ліків?
— Звичайно, вам треба звернутися до свого лікуючого лікаря, аби підтвердив діагноз, уніс дані до електронної системи охорони здоров’я. А коли ж вони там уже є, то треба, щоб лікар створив призначення і виписав вам електронний рецепт. Тобто спочатку все одно треба звернутися на первинку, до свого лікуючого лікаря.
— Пані Наталю, яка перспектива розширення й надалі програми «Доступні ліки»?
— Наступного року плануємо розширення програми реімбурсації, зокрема для лікування окремих неврологічних захворювань – хвороба Паркінсона та лікування хвороб органів дихання, зокрема хронічного обструктивного захворювання легень. Таким чином пацієнти зможуть контролювати хронічні захворювання, не зазнаючи катастрофічних витрат та уникаючи госпіталізації.
На прямій лінії чергувала Тетяна ВЛАСЮК, головний редактор газети «Порадниця».