— Доброго дня, Борисе Михайловичу! Моїй дитині 14 років. У неї — відкрита артеріальна протока. Раз на рік проходимо обстеження серця. Лікарі кажуть, що треба закривати. Дуже боюся робити операцію. Чи можна все ж таки обійтися без хірургічного втручання? Чи бували у вашій практиці випадки, що протока з віком сама закривалася?
Діана. м. Київ.
— Якщо до 14 років протока не закрилася, то навряд чи вона закриється з часом самостійно. І, на жаль, наявність такої протоки завжди загрожує бактеріальним ендокардитом. Тобто оця тонка цівка крові, яку бере легенева артерія, інколи інфекціюється, і виникає бактеріальний ендокардит. Й тоді оперувати буває дуже складно. Можна обійтися без великого хірургічного втручання. Зараз ми такі протоки закриваємо спеціальною пружинкою, яку вводять катетером через стегнову вену. Операція триває 10 хвилин. За день людина вже може йти додому — здоровою, без цієї патології. Так що приїздіть зі своєю дитиною, ми зробимо таку маніпуляцію. Не варто її боятися.
— Щоранку, прокидаючись, відчуваю, як шалено калатає серце — наче марафон до цього пробігла. Лікарю, що це може бути, про що сигналізує такий стан?
Мирослава. Київ.
— Якщо людина відчуває якесь тиснення в ділянці серця, тим паче неправильний ритм його, значить, у неї є аритмія. Жити з аритмією, відразу вам скажу, дуже небезпечно. Тому що будь-яка аритмія може закінчитися інсультом. Отож не затягуйте з лікуванням. Можете приїхати до нашого Інституту серця за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, 5а, в будь-який робочий день. Я особисто приймаю з 8 години ранку, у кабінеті 1001. Маємо відділення, що займається аритміями. Пройдете нормальну діагностику, і ми порекомендуємо вам, що треба зробити, аби бути здоровою. Залежно від діагнозу приймете показане у вашому випадку лікування.
— А що, можна й іногороднім потрапити до вашого Інституту? Чи потрібне якесь направлення?
— Інститут серця є державною установою республіканського значення, тому до нас можна приїхати без направлення, приймаємо всіх без винятку пацієнтів із серцевою патологією. У порядку живої черги. Для цього треба звернутися до реєстратури і записатися на прийом до кардіолога. Бажано мати при собі результати досліджень, кардіограми, скажімо, що ви проходили, якщо такі маєте. Весь пакет документів, аби можна було подивитися динаміку захворювання.
— У 17-річної доньки — гланди. Оперуватися боїться. Але лікарі кажуть, що з часом вони негативно впливатимуть на серце. Це справді так? Наскільки високий ризик? А може, переросте?
Олена Миколаєнко. Житомирська область.
— Насправді хронічний тонзиліт або так звані гланди є однією із причин ревматичних захворювань і можуть дуже серйозно вплинути на роботу серця. Отож якщо лікар отаринголог вважає, що потрібно робити тонзолоктомію або забирати мигдалини, то не варто нехтувати його думкою, і бажано зробити це вчасно. Не варто чекати, коли дитина стане пацієнтом ревматологів, кардіологів.
— Якщо час від часу тисне в області серця, такий легкий, непостійний біль, то чи привід це звертатися до кардіолога? Живемо в селі, то й можливості отримати відповідну допомогу немає.
Євгенія. Закарпатська обл.
— Ще раз наголошу, що будь-який біль у ділянці серця, особливо такий, що тисне, зазвичай пов’язаний з ішемічною хворобою серця. Ми такий стан називаємо передінфарктним. Тобто якщо болить, то це означає, що судини, які постачають кров до серцевого м’яза, звужені більш ніж на 90 відсотків. І це є передінфарктний стан. Неодмінно треба приїхати до лікаря — не до кардіолога, а вже до кардіохірурга, зробити коронарографію і після цього прийняти рішення, що робити далі. Найчастіше ми можемо просто поставити маленький стент в таку артерію, розширити її, відкрити — й на цьому лікування закінчується. Триває воно буквально один день, а вже наступного пацієнт вже їде додому здоровим.
— Мій свекор помер уві сні — обірвався тромб. Хоча ніколи не скаржився на серце. І таких випадків, чуємо, є дуже багато. Чому обривається тромб, як цьому можна запобігти?
Ніна Іванівна. Хмельницька обл.
— По-перше, таке поняття, як обірвався тромб, дуже широке. Тромби можуть утворюватися і в серці, й у венах, і в артеріях — будь-де. Тому у всіх ситуаціях, коли є якісь попередні скарги, треба вчасно звертатися до лікаря — свого кардіолога чи, можливо, відразу до кардіохірурга, робити обстеження, дивитися, де є ці тромби, і вчасно їх лікувати, вчасно видаляти, приймати необхідні препарати. Тоді й не буде таких раптових смертей уві сні. Ви ж розумієте, що нічого просто так не буває. Хвороба «дозріває» в організмі, дає про себе знати больовими симптомами, подає тривожні сигнали, на які, на жаль, далеко не всі реагують. От і маємо потім серйозні хвороби, летальні випадки.
— Чоловіку 67 років. Має проблеми з серцем. Йому потрібен кардіостимулятор. Лікар сказала, що менш як за 50–60 тисяч грн. його ніде не поставлять. А чи можуть розраховувати пенсіонери хоч на якісь знижки в Інституті серця? Чи у вас все платно?
Марія.
— Періодично до нас надходять так звані бюджетні кардіостимулятори. Найближчим часом, сподіваюся, матимемо ще близько 300 таких. Нехай ваш чоловік приїде до нас на консультацію, подивимося його, поставимо на чергу. Тільки-но з’являться ці кардіостимулятори, зробимо йому безкоштовну операцію.
— Ви проти куріння, зрозуміло. Ось читала нещодавно в «Порадниці», називаєте його одним із факторів серцево-судинного ризику. А що скажете про модні сьогодні електронні сигарети, які називають то шкідливими, то нешкідливими? Мій онук курить їх безбожно. А тут почула ще й про смертельні випадки.
Ганна Федорівна. Київська обл.
— Ось ці так звані вейпи — електронні пристрої — насправді не менш небезпечні, ніж звичайні цигарки. Й останнім часом дійсно з’явилося багато повідомлень, що молоді люди потрапляють до реанімації, на штучну вентиляцію легень, з дуже серйозними ураженнями легень. І я не те що не рекомендую, а просто категорично протестую проти їх використання. Люди «купуються» на рекламу про те, що їх куріння не шкодить здоров’ю. А це комерційно-маркетингові ходи, фірми заробляють на цьому шалені гроші й занапащають здоров’я молодих людей. Тож треба викинути всі електронні сигарети і ні в якому разі не торкатися до них.
— Доброго дня, Борисе Михайловичу! Підкажіть, що має бути в людини завжди під рукою, який рятівний мінімум? Що про нітрогліцерин скажете, йому так багато «повноважень» виділяють? Чи достатньо цього препарату, аби почуватися у безпеці в разі серцевого нападу?
Іван Григорович. Вінницька обл.
— Нітрогліцерин — це дійсно швидкопомічний засіб при серцевих нападах, при ішемічній хворобі, коли спазмуються судини і в людини може розвинутися інфаркт. У такому випадку як екстрений захід, до приїзду швидкої допомоги, треба прийняти по одній таблетці нітрогліцерину та аспірину. Дуже часто це рятує людині життя.
— Дуже люблю каву. Лікарю, як на вашу думку, чи шкодить вона насправді серцю?
Наталя.
— Якщо у вас немає високого артеріального тиску і ви нормально почуваєтеся після її вживання, то одна-дві чашки неміцної кави на день не становлять загрози. А якщо питимете по 5 чашок, та ще й будучи гіпертоніком, то, звісно, кава може стати дуже серйозним фактором ризику.
— Борисе Михайловичу, чи правда, що у вашому Інституті операції для дітей безкоштовні?
Надія Василівна. Рівненська обл.
— В Інституті серця всі дитячі операції роблять безкоштовно, за винятком, коли потрібен, скажімо, якийсь дуже рідкісний імплант.
Пряму лінію провела Тетяна ВЛАСЮК, головний редактор газети “Порадниця”.