На запитання відповідає Генеральний директор Директорату сім’ї і соціальної підтримки населення Мінсоцполітики Віталій Музиченко
Доброго дня! Я пенсіонерка. Проживаємо разом із чоловіком. Мали субсидію на опалювальний період та обов’язкову плату за газ у розмірі 834 грн. (300 куб. м). Щомісячно повідомляла показники газовій службі, та запитувала, чи є в мене борг, на що чула відповідь, що «все добре, платити не потрібно». І от наприкінці травня отримала платіжку, що маю 1808 грн. боргу за газ. Особисто звернулася до газової служби, борг вони підтвердили і направили у районний орган праці та соціального захисту населення, де мені повідомили, що субсидію відмінили через несплату обов’язкого платежу. Борг я погасила, але маю сумніви щодо його правомірності, оскільки ми не використовували більше 100 куб. м на місяць. Прошу, поясніть.
О.Дремух. Черкаська обл.
Нагадаємо, субсидія — це умовно «співфінансування» рахунку конкретного домогосподарства за рахунок власних коштів та допомоги від держави у вигляді житлової субсидії. Кожному домогосподарству розраховують свій обов’язковий відсоток платежу від додходу, який воно має вносити щомісячно, а держава в свою чергу оплачує іншу частину платежу.
З 1 травня 2018 року в правилах призначення житлових субсидій передбачено, що домогосподарство зобов’язане щомісячно вносити обов’язковий розмір платежу при отриманні субсидії. Винятком є тільки випадок, коли фактичні обсяги споживання послуги менші, ніж обов’язковий платіж. У такому разі оплачують фактичні обсяги споживання. Якщо ж споживач не вносив таку оплату (обов’язковий платіж), тобто не виконує своє зобов’язання з оплати, то субсидію припиняють надавати.
Слід зазначити, що з 1 лютого 2019 року цей механізм уже змінено, оскільки житлові субсидії було монетизовано, запроваджена грошова (готівкова) форма їх надання. Держава перераховує весь розмір субсидії громадянину-споживачу, а він уже самостійно має розраховуватися за той обсяг послуг, які він спожив, тобто відтепер власне обов’язковість сплати цієї частини втрачено, бо по суті весь платіж сплачує громадянин самостійно з урахування розміру отриманої субсидії готівкою.
Доброго дня! Якщо маю переплату з електроенергії, чи повинна я сплачувати щомісячний обов’язковий платіж?
Алла. Полтавська обл.
Відповідаючи на попереднє запитання, ми вже частково дали відповідь і на це. З 1 лютого 2019 року весь обсяг спожитої послуги оплачує споживач. Відтепер головна умова отримання житлової субсидії — це відсутність боргу. Тобто якщо ви спожили у поточному місяці послуги на 100 грн., а маєте переплату 300 грн., то потреби вносити плату в поточному місяці немає.
Маю у власності земельний пай, обробляю його самостійно, в оренді він не перебуває. Чи враховують його в «доходи» при призначенні субсидії?
Петро Іванович. Закарпатська обл.
Принцип призначення субсидії, зокрема розрахунок сукупного доходу сім’ї — домогосподарства, полягає в тому, що ми враховуємо фактично отримані доходи, тому сам факт наявності майна немає значення. Тобто якщо у вас є пай або інша земельна ділянка, яка фактично не приносить доходу, то відповідно й декларувати її не потрібно. Якщо ж громадянин отримує з неї дохід, наприклад, здаючи в оренду або самостійно оброблячи і вирощуючи якусь продукцію для подальшої реалізації (продажу), що відповідно приносить дохід, то такі доходи при призначенні субсидії необхідно декларувати й вони будуть враховуватися.
Що може стати підставою для відмови у призначенні субсидії на літній період, якщо я працюю, отримую заробітну плату, трішки вищу за мінімальну, а чоловік — пенсіонер? Додаткових джеред доходів ми не маємо.
Світлана. м. Київ.
В описаній вами ситуації підстав для відмови у призначенні субсидії я не бачу. Основна відмінність між неопалювальним та оплаювальним періодами — це розмір платежу. Оскільки в опалювальний період ми маємо значні обсяги споживання електроенергії чи газу або ж додається централізоване опалення, то відповідно і рахунок домогосподарства в ці періоди істотно відрізняється, і розмір субсидії різний, в оплювальний — більший, у неопалювальний — менший. Або ж є випадки, коли субсидію призначають у «нульовому» розмірі. Це коли розмір фактичного платежу менший, ніж обов’язкового. Тоді право на субсидію таке домогосподарство має, але на неопалювальний період її розмір становить 0. При настанні ж опалювального періоду або зміні якогось із параметрів, наприклад, тарифу на якусь із послуг, такому домогосподарству автоматично здійснюють розрахунок субсидії з урахуванням змінених критеріїв.
Тож йдеться не про відмову у призначенні субсидії, а про те, що на неопалювальний період вона визначена у «нульовому» розмірі і буде перерахована на початку наступного опалювального періоду.
Який розмір пільги на опалення має сільський вчитель? Чи будуть пільги монетизовані? Як мають розраховувати їх розмір?
Ольга Павлівна. Чернігівська обл.
По-перше, і пільги, і субсидії надають на соціальні нормативи, визначені відповідною постановою Кабінету Міністрів. Для сільських педагогів, медиків, працівників культури, що перебувають на пенсії, норматив визначений у розмірі 30 кВт/год. на освітлення, опалення — залежно від площі, але сам норматив на одну особу становить 31,5 кв. м. До цього нормативу відповідно застосовують норму використання на 1 кв. м газу. З 1 травня 2019 року — це 4 куб. м і коригувальний коефіцієнт відповідно до регіону проживання — добуток усіх цих показників — визначає соціальний норматив використання природного газу. І вже до цієї величини застосовують тариф, установлений на відповідний енергоресурс.
Законодавством передбачена монетизація пільг. Вона розпочнеться з 1 жовтня 2019 року і буде здійснена у безготівковій грошовій формі на персональний рахунок громадянина у державному Ощадному банку. Банк у свою чергу буде здійнювати розрахунки із надавачами послуг. Усе, що громадянам вдасться зекономити, в червні можна буде отримати готівкою.
За основу при розрахунку грошового еквівалента пільги візьмуть добуток усіх показників, що були зазначені у першій частині відповіді.
Ми з чоловіком не розлучені, але однією сім’єю не проживаємо, при автоматичному призначенні субсидії на новий період (неопалювальний) врахували і його доходи, що збільшило обов’язковий платіж для мене. Який документ маю подати до органу соцзахисту, щоб його доходи не враховували?
В.Натевич. Львівська обл.
Правила призначення субсидій не тільки на опалювальний, а й у неопалювальний період передбачають, що враховують доходи всіх членів домогосподарства, а домогосподарство — це всі зареєстровані у житловому приміщенні. Також враховують доходи членів сім’ї зі складу домогосподарства незалежно від того, де вони проживають. Доходи чоловіка і дружини будуть враховані незалежно від того, проживають вони разом чи окремо. Згідно з нормами Сімейного кодексу України вони залишаються подружжям — однією сім’єю, і їх доходи будуть враховані спільно. Лише у разі розлучення з наданням відповідного підтверджувального документа дохід чоловіка не враховуватимуть.
З набранням чинності нового Закону «Про житлово-комунальні послуги» у наших читачів з’явилося запитання. Субсидіанти отримують субсидію 25 числа кожного місяця. А згідно з нормами нового Закону вже з 20 числа на суму послуги, яка не була оплачена, нараховуватимуть пеню. Як бути субсидіантам? Як це питання регулює Закон?
Є два механізми монетизації субсидій: готівковий та безготівковий.
Безготівкова форма — кошти перераховують Ощадному банку орієнтовно 10–11 числа кожного місяця, відповідно до 18 числа законодавством передбачене здійснення розрахунків між надавачами послуг і Ощадбанком.
Що стосується готівкової форми, її виплата також здійснюється двома способами:
- Для пенсіонерів — через Пенсійний фонд одночасно із виплатою пенсії.
- Для інших осіб — через Ощадбанк, шляхом зарахування на розрахунковий рахунок або ж виплати через касу Ощадбанку.
Зарахування грошових переказів або їх безпосередня виплата здійснюється 11–12 числа, що дає громадянам змогу провести розрахунки з надавачами послуг без затримок.
Щодо тих, хто отримує субсидію з пенсією, то, як відомо, пенсію виплачують згідно з поденним графіком фінансування і виплати пенсіонерам. Пенсійний фонд розпочинає виплату 4 числа кожного місяця і закінчує 25-го. Тому говорити, що субсидію виплачують 25 числа, неправильно. У Законі «Про житлово-комунальні послуги» зроблено виняток для нарахування пені, у разі якщо громадянин вчасно не зміг отримати пільгу або житлову субсидію. Тому це не є підставою для нарахування пені.
Якщо людей заселяють у будинок до офіційного введення його в експлуатацію, чи мають такі мешканці право на субсидію?
Олена. Київська обл.
Взагалі проводити вселення у нездане житлове приміщення ніхто права не має. При цьому тільки після введення в експлуатацію житла до будинку підключають комунікації і укладають відповідні договори між споживачами та постачальниками послуг.
Субсидію надають на житлові приміщення. Якщо воно має статус житлового, укладено договори на постачання послуг, громадянин зареєструвався в цьому приміщенні, то може бути призначена субсидія, але згідно із законодавством до введення в експлуатацію житлового будинку підписання договорів про надання послуг фактично неможливе.
А якщо хтось отримав будинок площею 200 кв. м у спадок? Або в одному будинку живуть дві, три родини? Що робити, аби отримати субсидію?
Дмитро. Запорізька обл.
Взагалі є правило, що на будинки, опалювана площа яких перевищує 200 кв. м, житлову субсидію не призначають. У такому разі вважається, що сім’я достатньо заможна, щоб утримувати таке майно самостійно.
Але якщо кілька сімей проживають у такому приміщенні, аби отримати субсидію, їм потрібно розділити особові рахунки, тобто виділити частку кожного домогосподарства при оплаті комунальних послуг, і обладнати їх засобами індивідуального обліку.
Чи потрібно переоформлювати субсидію, якщо людина змінила місце роботи?
Р.Микитина. Одеська обл.
Ні. Але про зміну соціального статусу заявник повинен проінформувати управління соціального захисту населення. Тобто про саму зміну місця роботи не повідомляють, а от, припустимо, якщо людина працювала, а потім вийшла на пенсію або стала безробітною чи оформила інвалідність, про такі зміни інформувати треба.
Торік громадянин інвестував понад 50 тис. грн. у покупку новобудови. Однак будинок недобудований, і переїхати в нього він не може. Зараз він зареєстрований у квартирі батьків, хоча й проживає окремо — орендує житло. Чи можуть його батьки оформити субсидію, якщо син зробив таку покупку, але не може поки що зареєструватися у своїй квартирі?
Валентина Іванівна. Львівська обл.
У даному разі питання полягає у визначенні складу домогосподарства, які претендують на призначення субсидії. Якщо це повнолітня особа, яка фактично проживає в іншому місці й може підтвердити це документально, наприклад, надавши договір оренди житла чи довідку з місця роботи, то у комісії, які створюють при місцевих органах влади, є право виключати зі складу домогосподарства відповідних осіб, і батьки можуть отримувати житлову субсидію.
Як і на скільки можна збільшити соціальну норму для самотнього пенсіонера, який проживає в трикімнатній квартирі?
Роман. Тернопільська обл.
Соціальна норма може бути збільшена за рішенням комісії на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов проживання, але не більш ніж на 30% затвердженого нормативу.
Чи потрібно буде в жовтні йти до управління соцзахисту, щоб оформити субсидію на зиму?
Т.Шелова. Миколаївська обл.
Усе залежить від категорії одержувачів субсидії. Є отримувачі, яким субсидію призначають автоматично, тобто без їх повторного звернення. Таких близько 80%. Але є категорії, які достатньо «мобільні» і для яких наступне перепризначення субсидій відбувається тільки шляхом особистого звернення. Для прикладу, це орендарі житлових приміщень, внутрішньопереміщені особи або ж домогосподарства, у яких відбулися зміни у складі домогосподарства та/чи хтось із членів родини змінив соціальний статус, тоді потрібно звертатися повторно.
Але робити це треба не у жовтні, а ще у травні, оскільки субсидію призначають на термін до кінця наступного опалювального періоду.
При цьому громадянин не обмежений у строках звернення. Він може звернутися не у травні, бо йому не потрібна субсидія на неопалювальний період, а прийти в жовтні чи листопаді.
Чи може домогосподарство претендувати на субсидію, якщо в субсидіанта донька вийшла заміж за іноземця та виїхала на ПМП до іншої країни (але зареєстрована у цьому домогосподарстві)?
К.Литвин. Харківська обл.
Якщо донька задекларує доходи, які вона отримує за місцем проживання, субсидія може бути призначена.
Чи можуть забрати зекономлені кошти субсидіанти, котрі отримують субсидію у безготівковій формі? Якщо так, то як це зробити?
М.Симоненко. Сумська обл.
Після впровадження монетизації для одержувачів житлової субсидії всі кошти, які вони зекономили, — це вже їхня власність, і вони їх отримують по завершенню опалювального періоду. Кошти, виплачені у готівковій формі, відразу можна використати, а перераховані у безготівковій можна буде отримати після 1 червня кожного року шляхом звернення до Ощадного банку. Для цього достатньо відкрити особовий рахунок у банку, на який будуть перераховані кошти без будь-яких обмеження щодо їх використання.
У будинку живе пенсіонер, його діти зареєстровані у селі, але живуть у місті. Чи має він право на субсидію?
Петро Іванович. Херсонська обл.
Так, якщо буде документально підтверджено, що діти проживають окремо (договір оренди, довідка з роботи), а також за рішенням комісії з урахуванням акту обстеження матеріально-побутових умов проживання домогосподарства.
Якщо людина не зареєстрована, але проживає в квартирі, чи врахують її дохід при призначенні субсидії?
В.Шабан. Волинська обл.
Ні, доходи осіб, які фактично проживають, але не зарєстровані, не враховують, але й соціальний норматив на них не надають. Громадянин може отримати субсидію не за місцем реєстрації у таких випадках: це якщо він внутрішньопереміщена особа, на підставі відповідної довідки, що підтверджує статус; на підставі договору оренди житлового приміщення.
Чи можуть відмовити в призначенні субсидії, якщо дохід менший, ніж мінімальна заробітна плата?
С.Александрова. Київська обл.
Так, можуть. Працездатним особам, у яких доходи менші, ніж мінімальна заробітна плата, більш ніж на 10%, субсидію на загальних підставах не призначають. Але якщо громадянин (або за нього) сплатили єдиний соціальний внесок у повному розмірі (ЄСВ), то за рішенням комісії субсидія може бути призначена. Тобто потрібно довести, що ви не ухиляєтеся від роботи, а працюєте, але склалися такі об’єктивні, незалежні від вас умови, коли заробітна плата не досягає встановленого мінімуму.
Що таке борг зі сплати ЄСВ і як він впливає на отримання субсидії?
Вадим. Дніпропетровська обл.
Громадянин може відстежувати, чи виконує свої зобов’язання роботодавець та чисплачує за нього ЄСВ. Якщо ж відбувається невиплата заробітної плати, простій підприємства, тобто роботодавець не перераховує обов’язкові платежі до державного бюджету і громадянин має підтверджувальні документи, тоді субсидія має бути призначена.
Чому тепер вимагають подавати паспортні дані навіть на тих членів родини, котрі не прописані в квартирі?
А.Чижик. Житомирська обл.
Ми говоримо про те, що враховують доходи всіх членів домогосподарства, а це ті, хто зареєстровані за цією адресою, а також члени сім’ї із складу домогосподарства. Щоб з’ясувати розміри їх доходів та майновий стан, власне, і потрібно декларувати інформацію про них. Це прізвище, ім’я, по батькові, номер реєстраційної картки платника податків (ІПН), а також паспортні дані.
Чому гроші не роздадуть відразу всім субсидіантам на руки?
Петро Іванович. Хмельницька обл.
Монетизація субсидій передбачає видачу коштів субсидіантам «на руки». Але ж має бути й контроль, щоб кошти були спрямовані саме на оплату наданих послуг. Оскільки субсидія — це адресна грошова допомога на оплату комунальних послуг, коли ми за підсумками опалювального періоду контролюємо, чи є заборгованість. І якщо так (розмір перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян — 340 грн.), то субсидію на наступний період не призначають до вирішення питання із боргом. На наступний період вона буде призначатися тільки у безготівковій формі. Тобто громадянин не може самостійно оплатити комунальні послуги і держава йому буде допомагати шляхом запровадження безготівкових розрахунків.
На прямій лінії чергувала Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.