На запитання читачів та редакції відповідає заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області Олена Юріївна ЗОРКА.
— Доброго дня! Мені 65 років. Вийшла на пенсію у 2006-му, у віці 50 років, бо маю дитину з інвалідністю з дитинства. Пенсія в мене 2000 грн, при стажі 26 років. Чому вона така невисока, навіть менша, ніж прожитковий мінімум?
Олександра Василівна. Сумська обл.
— Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон) передбачено, що розмір пенсії кожної особи визначається індивідуально і залежить від двох основних показників: тривалості страхового стажу та заробітної плати, отримуваної в період роботи. Ваша заробітна плата, напевне, була невисокою, що й вплинуло на розмір пенсії.
Слушно зауважити, що згідно зі ст.28 Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності в жінок 20 років страхового стажу (яким пенсія призначена до 01.10.2011) та 30 років страхового стажу (яким пенсія призначена після 01.10.2011) встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 42 Закону передбачено, що в разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст.28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 грудня становить 1934 грн, відповідно, це і є величина мінімальної пенсійної виплати.
Крім того, хотілось би звернути вашу увагу на те, що матері осіб із інвалідністю з дитинства користуються правом дострокового виходу на пенсію за віком після досягнення 50 років (за наявності страхового стажу не менше 15 років). Однак обчислення розміру пенсії проводиться на загальних підставах і, як наголошувалося раніше, розмір пенсії залежить від наявного страхового стажу та заробітної плати, отримуваної в період роботи.
— Я військовий пенсіонер. Пішов на пенсію у 1999 році. Чи буде перерахунок пенсії для такої категорії осіб і коли?
Василь Олександрович. м. Чернігів.
— Як відомо, відповідно до постанови Кабміну від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.07.2021 проведено перерахунки пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби). Зазначеною постановою передбачено, зокрема, встановлення щомісячної доплати до пенсії в розмірі до 2000 грн.
Для перевірки підстав проведення перерахунку пенсії та вірності визначення розміру пенсії з 01.07.2021 раджу вам звернутися до органу Пенсійного фонду України за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
— Після грудневого перерахунку отримала тільки 18 грн доплати до пенсії. Стажу 42 роки, на пенсії з 2009 року. Чому так?
Ольга Петрвіна. м. Карлівка Полтавської обл.
— Із 1 грудня 2021 року був збільшений розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 1854 до 1934 грн), що стало підставою для проведення перерахунку пенсій. Перерахунку підлягали ті виплати, які залежать від зазначеної величини. У вашому випадку була переглянута доплата за понаднормативний стаж.
Відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній до 01.10.2011) за кожен повний рік страхового стажу понад 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток основного її розміру, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком (який становить прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність).
Ваш понаднормативний стаж становить 22 роки (42 роки (наявний страховий стаж) мінус 20 (необхідний страховий стаж). До 01.12.2021 доплата за понаднормативний стаж становила 407,88 грн (1854 грн х 22 відсотки), а з 01.12.2021 — 425,48 грн (1934 грн х 22 відсотки). Відповідно, підвищення пенсії з 01.12.2021 склало 17,60 грн (425,48 грн — 407,88 грн).
— У мого чоловіка 42 роки стажу. Пенсія — 2200 грн, він прикутий до ліжка. Чи правильно йому розрахували розмір пенсії?
Любов Миколаївна. Сумська обл.
— Формула, за якою визначається розмір пенсії за віком, наведена у ст.27 Закону. Згідно з вказаною формулою два чинники впливають на розмір пенсії: заробітна плата (дохід) застрахованої особи, (яка визначається відповідно до ст.40 цього Закону) та коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, (який визначається відповідно до ст.25 цього Закону).
Отже, навіть за умови наявності великої тривалості страхового стажу, однак низької заробітної плати, отримуваної в період роботи, сподіватися на високий розмір пенсійної виплати не варто.
Одночасно хочу зауважити, що постановою Кабміну від 22.02.2021 №127 передбачено, що з 1 березня 2021 року в разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат із урахуванням надбавок, підвищень та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену згідно із Законом з урахуванням страхового стажу, передбаченого ст.28 Закону (для чоловіків — 35 років, для жінок — 30 років), не досягає 2200 грн, то їм надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
— Чому мені не провели перерахунок пенсії у грудні? Мені 64 роки, стажу 33 роки, пенсія — 2200 грн. І ще запитання: коли досягну 65 років, чи встановлять доплату в розмірі 400 грн?
Л. Пилипенко. Київська обл.
— Постановою Кабміну від 22.02.2021 №127 передбачено встановлення щомісячної доплати до пенсії в разі, якщо її розмір не досягає 2200 грн. Ця доплата враховується під час подальших перерахунків пенсій.
Із 01.12.2021 вам був проведений перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Після проведення перерахунку розмір доплати за понаднормативний стаж збільшився, однак, зменшилася доплата, встановлена за постановою Кабміну від 22.02.2021 №127. Тобто, відбувся перерозподіл складових пенсійної виплати, що не вплинуло на розмір пенсії до виплати.
Щодо іншого запитання, хочу зауважити, що постановою КМУ від 16.09.2020 №849 з 1 жовтня 2021 року встановлена щомісячна компенсаційна виплата в розмірі до 400 грн особам, яким виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку.
Особи, які досягли віку 65 років і мають необхідний страховий стаж (чоловіки — 35 років, жінки — 30) можуть розраховувати на встановлення мінімальної пенсійної виплати в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Саме ця норма закріплена в ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
— Маю 25 років стажу. Чи можу розраховувати на якийсь перерахунок пенсії? Зараз офіційно працюю.
В. Трухан. Київська обл.
— Порядок проведення індексації та перерахунку пенсій врегульований ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Так, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням:
— не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
— наявного страхового стажу (менш як 24 місяці), але не раніше, ніж через 2 роки після призначення (попереднього перерахунку) пенсії з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
— Поясніть, будь ласка, відповідно до якого закону проводили перерахунок пенсій у грудні. Мені додали всього 14 грн. Я ветеран праці, ліквідатор аварії на ЧАЕС 2 категорії, дитина війни, маю 37 років стажу.
Лідія Іванівна. Київська обл.
— Із 1 грудня 2021 року пенсію було перераховано у зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Враховуючи норми чинного пенсійного законодавства та ваш наявний страховий стаж — 37 років, підвищення з 01.12.2021 склало 13,60 грн (328,78 грн (доплата за понаднормативний стаж з 01.12.2021) мінус 315,18 грн (доплата за понаднормативний стаж до 01.12.2021).
Решта виплат, які нараховуються до основного розміру пенсії (підвищення дитині війни, додаткова пенсія особі, віднесеній до 2 категорії) , перерахунку не підлягали.
— Отримую 2200 грн пенсії, мій стаж — 37 років. У вересні звільнилася з роботи. Чому в мене така низька пенсія?
Ганна Миколаївна. Хмельницька обл.
— Згідно зі ст.27 Закону на розмір пенсії впливає наявний страховий стаж особи та заробітна плата, яку вона отримувала в період роботи.
Для отримання інформації щодо показників, з яких проводиться обчислення розміру пенсії, та складових пенсійної виплати рекомендую звернутися до органу Пенсійного фонду за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
— Працював на лісопункті штабелювальником. Мав вийти на пенсію достроково за Списком №2. Мені відмовили. Чому?
Олександр. Вінницька обл.
— Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, який призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного та об’єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Не пізніше 10 днів після винесення рішення він видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Для отримання зазначеного повідомлення та з’ясування причин відмови у призначенні пенсії вам необхідно звернутися до органу Пенсійного фонду (сервісного центру), до якого були подані заява та документи на призначення пенсії.
— У 2010 році вийшла на пенсію за вислугою років, у 2018 році перейшла на пенсію за віком. Звернулась до суду з проханням перевірити розмір пенсії за віком, враховуючи новий показник. Після судового розгляду моя пенсія зменшилась на 300 грн. І тепер з мене почали утримувати ніби-то переплачені кошти. Як бути?
О. Дудник. Миколаївська обл.
— Кодексом адміністративного судочинства України визначено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання на всій території України.
Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов’язань.
За обставин, викладених вами, раджу звернутися за роз’ясненням до органу Пенсійного фонду України за місцем перебування на обліку щодо доцільності повернення до розміру пенсії, який був визначений до виконання судового рішення.
— У 80-тих роках відбував 2 роки покарання у місцях позбавлення волі. Працював там. При виході на пенсію мені цей період до стажу не зарахували. Чому так?
Віталій. Полтавська обл.
— Відповідно до ст.24 Закону страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Законом України «Про пенсійне забезпечення» (ст.56) було передбачено, що до стажу роботи зараховується будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, а також робота в’язнів за умови сплати страхових внесків.
Лише в разі виконання зазначених умов запитуваний період може бути зарахований до страхового стажу.
На прямій лінії чергувала Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт редакції.